| iubita23 a întrebat:

am si eu niste nelamuriri si sper sa ma ajutati raspunzandu-mi.Am aproape 17 ani(implinesc luna aceastahappy ) si ar fi trebuit sa port ochelari 1 an aveam la ambii ochi 0, 50 dar nu i-am purtat.nu-mi place sa-i port, ma simt complexata.Probabil ca drioptriile mi-au crescut, acum daca fac poze uneori unul din ochi(depinde) imi "fuge"si trebuie sa am grija sa nu stau prea mult atenta, asta m-a pus pe ganduri dar tot nu vreau sa port ochelarisad asa ca m-am gandit la, lentile! Nelamuririle mele sunt: credeti ca imi pot dauna? cat timp pot sa le folosesc de la momentul cumpararii? si se gasesc si lentile colorate de vedere, asa am auzit, nu? este chiar atat de complicat cu ele? va rog raspundeti-mi!:*wave

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e indicat sa folosesti tot timpul lentilele de contact, riscul sa faci conjunctivite e prea mare. Sfatul meu este sa faci un control oftalmologic si sa porti ochelarii.

3 răspunsuri:
| Bee_6391 a răspuns:

In primul rand daca porti lentile, dauneaza foarte mult dioptriile.Acum sunt ochelari foarte frumosi si dioptria de 0.50 nu este foarte mare iar in timp s-ar putea sa poti renunta la ei de tot sau periodic; ori poate sa ai nevoie doar la calculator ori la citit... Sper ca te-am ajutat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O colega de-a mea are lentile si in fiecare seara le pune intr-o solutiebig grin nu o deranjeaza nici nu simte ca le arebig grin

| iubita23 explică:

Mai vreau pareri va rog happy