| xcos102 a întrebat:

Am si eu o alunita (cam cat unghia de la degetul mic de la mana) si de la un timp a inceput sa crape si zilele astea a cazut o bucatica din ea in timp ce dormeam(am gasit-o dimineata pe perna) fara sa ma doara fara sa curga sange nimic........As dori un sfat e grav nu e grav...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ar trebui sa fie grav. Este posibil sa se usuce si sa cada. Mai asteapta o saptamana, maxim doua. Daca vezi ca alunita incepe sa dispara, atunci nu este nicio problema.
Daca observi ca ramane asa, creste, ustura, isi schimba culoarea etc, atunci viziteaza un dermatolog.

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Nu mai astepta sa treaca timp, mergi la dermatolog!
Mai bine sa fie ceva banal si sa se rezolve curand decat sa fie ceva mai grav!
Sanatate multa!

| xcos102 explică:

Ideea e ca eu acum sunt in Italia si ajung acasa in 2 sapt...pot sa mai aman vizita la dermatolog pana ajung acasa?