| FloryTrandafir a întrebat:

am si eu o curiozitate
Daca incepi sa bei alcool ( vin rosu/alb, bere) de la 16 ani jumatate, inseamna ca te poti invata la bautura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sellyz a răspuns:

Bineinteles.bautura este ca un drog.azi bei putin maine mai esti tentat sa bei putin si tot asa pana devii inconstient si bei pana te inbeti.nu vreau sa o iei in nume de rau dar eu iti spun un sfat sincer:nu te apuca de baut pentru ca mai tarziu cand iti vei da seama cat e de gresit si de nesanator pentru creier si organism va fi prea tarziu.eu sper ca te-am ajutat si ti-am fost de folos.sa stii ca nu cei care te indruma sa bei cu ei iti sunt prieteni.acei oameni iti sunt de fapt cei mai mari dusmani si ar fi bine sa te feresti tot timpul de astfel de oameni. Funda?

5 răspunsuri:
| MonsterCookiesOo a răspuns:

Normal... ca da

| yourgirl a răspuns:

Da.poti deveni dependenta de bautura

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Depinde cum bei frate,daca bei toata ziua normal ca asa o sa te inveti, insa daca esti capabil si la locul tau trebuie sa bei o cutie de(nu un bidon) bere la o zi sau doua si cate un pahar de vin, sa bei putin si rar, cel mai bine cand iti vine sa bei alcool, bea o bere fara alcool sau un pahar de suc sau apa.

| Dumnezău a răspuns:

Nu o s-o ard pe frazele prea fumate cu vointa,insa exista in cortexul cerebral niste centri care controleaza asa-zisele dependente,de bautura,de droguri, de pacanele si de absolut orice. Daca esti un pustan necontrolat si nu stii sa iti masori cantiatea de bautura bauta, cat sa nu pici pe jos, ai sa dai de gustul alcoolului.Ce trebuie sa faci e sa iti setezi o anumita cantitate de bautura pe zi, pe care sa n-o depasesti.Sa-ti inoculezi ideea ca acea cantitate iti ajunge.Mie,de exemplu, imi ajunge o bere pe zi, fara sa intrec masura, decat atunci cand stiu ca-i rost de baut zdravan.Te inveti la bautura, daca esti instabil si teribilist.

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Bah depinde si unde bei si in ce cantitate... daca bei de distractie la un chef sa-ti vina curaju nu prea cred ca te inveti repede cu bautara dar daca te inveti ca de fiecare data cand mei la strand sa bei o bere atunci devii dependent.dat tine minte faza cu bautura la un chefwinking