Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare,
Aseara stateam in pat si dintr-o data am ametit foarte tare, si o mica stare de greata de la ce poate fi, de la faptul ca toata saptamana am depus efort fizic destul de intens? ca alt raspuns nu pot avea.
cine ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
29 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Daca nu esti obisnuit sa faci efort fizic este posibil, dar chiar si asa cred ca intr-o saptamana corpul s-a obisnuit, si nu este aceasta cauza, un consult medical te v-a lamuri mai bine.

| briosicabriosel a răspuns (pentru CrazyTeenager):

Fac sport de 7 ani big grin

| CrazyTeenager a răspuns (pentru briosicabriosel):

Bun asa, nu te lasawinking.

| Broadband a răspuns:

Uite ca nu sunt singurul ce a patit asta..si eu aveam o stare de ameteala aseara si imi venea sa vomit..eu am mancat niste gogosi si cum imi aduc aminte de ele imi vine sa vars laughing incearca sa iei niste lamaie sau sare de lamaie iti va trece starea de greata si stai linistita nu mai zbenguii happy

| briosicabriosel a răspuns (pentru Broadband):

Da stiu cum e, cum ma gandesc la acel sandwich imi vine sa vars, si nu zbengui pentru ca sunt cam ingrijorata de starea mea de sanatate nu imi arde a zbenguii laughing multumesc :*

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Pot fi mai multe lucruri de vină:
lipsa calciului,
eşti însărcinată,
nu ţi-a mers bine mâncarea la stomac.
Pe curând!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In urma unui efort fizic intens, pe fondul unei alimentatii mai sarace in vitamine, poti suferi o cadere de calciu.Produsele tip,, fast-food,, nu sunt si hranitoare. Poti ameliora problema cu zahar diluat in apa, dar trebuie si un consult.

| briosicabriosel a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Zahar zi apa zici, o sa incerc, multumesc :*

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru briosicabriosel):

Asta numai in momentul in care simti acea stare.Nu e un remediu pentru lipsa de calciu pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!

Pai de la mancare nu cred!
Eu cred ca ai depus efort fizic si ai baut sucuri acidulate (cu cofeina) Si nu cam ramas fara calciu!
ori tii o cura cu lactate ori dai fuguta la farmacie si iti cumperi calciu sa iei 2 saptamani!
Intreaba farmacista cum sa iei calciu si iti explica
pa-pa si sanatate

| CryChristiAN a răspuns:

Deci, fie in urma efortului depus ti s-a scazut cantitatea de magneziu, calciu si fosfor( elemente esentiale pentru organism) care ti-au intensificat greturile, sau fie nu ai consumat suficienta apa. Probabil ca acum ai si 1 deficit de H2O din organismul tau. IN primul rand, consuma multa apa pentru a te hidradata si pentru a-ti spori cat de cat activitatea normala a organismului tau.
In al doilea rand, spui ca ai ameteli. Aoleu. Aici nu e bine. Fie este 1 simptom pentru anemie( si in cazul asta iti recomand multe pulpe ce contin sange; sangele contine fosfor, deci e esential pentru restabilirea hemoglobinei care ''dirijieaza'' circulatia sangelui la nivelul creierului). Sau, fie in urma efortului depus, poate ai ''fortat'' intr-un fel starea rinichilor si a ficatului tau. Daca e asa problema, mai bine i-ati liber 3 zile.
Dintr-un alt punct de vedere, consuma miere naturala. De ce spun asta? Pentru ca mierea naturala contine vitamina P, una foarte buna ( si n-am timp de comparatii in momentul asta, caci toate sunt la fel de bune) care iti (re)stabileste incet-incet energia, reduce anxietatea si te scapa de oboseala ( alaturi de vitamina B12 + Mg).
Dar, nu uita, poti sa ai probleme si cu rinichii ( asa a patit si1 ruda de-a mea, in urma efortului depus, a ajuns sa aiba probleme cu rinichii... bine acum tu stii ce simptome prezinti). Dar nu uia, cand ai ameteli, stai cu capul pe 1 perna, si NEAPARAT sa ai 1 pahar cu apa la tine. Rementionez aici ca, e necesar sa te hidratezi si cel mai important lucru, Doamne fereste se intampla cumva..., SA NU RAMAI SINGUR. Daca problemele persista, atunci o vizita la 1 neurolog, medic de familie este necesara.
SI inca ceva, odihneste-tehappy. A fost vacanta, la ce ti-a trebuit sa depui atata efort?straight face. Probabil ca nivelul stresului si a iritabilitatii a crescut ingrijorator.
Sanatate si o zi buna!

| Andyᵗᵐ a răspuns:

Du-te la medicul de familie nu suntem noi in stare sa-ti dam diagnosticul. Daca ar fi sa ma gandesc este ca ai mancat acel sandwich ori cu pofta ori pentru ca nu era chiar proaspat.

| briosicabriosel a răspuns (pentru Andyᵗᵐ):

La asta ma gandeam si eu, orce raspuns e bine venit

| Andyᵗᵐ a răspuns (pentru briosicabriosel):

Vrei sa zici ca nu-ti plac raspunsurile noastre.Toti de pe TPU iti dau acelasi raspuns deoarece primul raspuns de genul asta ar fi trebuit sa fie castigator adica DanyxDanny

| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

Stai linistit toata lumea pateste asa. Este din cauza ca lichidul din ureche, cel care it mentine echilibrul nu mai este balansat, iar atunci cand te ridici din pat brusc, ai senzatia de greata si te simti ametit. Dar ar trebui sa dispara dupa 5-10 minute.

Poti incerca apa plata cu lamaie multa. Incearca sa eviti mancarurile bogate. Incearca sa iei un Nurofen. Te va "pune pe picioare" din toate punctele de vedere. Nu te expune soarelui curand. Sper ca te-am ajutat!

| emiliaalexandra a răspuns:

Probabil de la efortul depus si de la odihna care iti lipseste.Eu cand is obosita de prea multa munca 3, 4 zile: imi curge sange din nas.

| iron2man a răspuns:

Poate ai lipsa de calciu. La varsta asta cam toti avem. Eu iau calciu cu D3 10 zile pe luna de cand am avut ceva probleme din astea.

| DannyXDanny a răspuns:

Sa stii ca si eu am rare ori probleme din astea. nu e de la sport dar este din cauza urmatoarelor 3 probleme majore :
1: Esti deocheat
2: Ai mancat ceva care nu ti-a preit bine
3: Ai mancat ceva repede si cu pofta

| briosicabriosel a răspuns (pentru DannyXDanny):

Intr-adevar am mancat un sandwich de la un fastfood si nu stiu cat de proaspat era,. si sincer imi este frica pentru ca nu stiu ce am. nu am putut sa ma duc la scoala pentru ca si acum ma simt putin ametita

| NPI a răspuns:

Nu,nici intr-un caz nu-i de la sport, tot posibilul e ca tea deocheat cineva

| Ciubaca97 a răspuns:

Poate ca nu ai mancat prea sanatos, iar ameteala poate de la lipsa de calciu si alte vitamine ce trebuie corpului

| gisty a răspuns:

Esti deocheat ma baiatulehappy

| kewo a răspuns:

Este din cauza ca ai avut emoti sau cea de genul asta, te-ai certat cu cineva, te-ai suparat, sau ai mancat ce nu trebuie.

| briosicabriosel a răspuns (pentru kewo):

Chiar nu m-am certat cu nimeni, emotii nu aveam, eventual de la mancare...

| kewo a răspuns (pentru briosicabriosel):

Poate