| Elenaaylin a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare… de ce întârzie menstruatiile 2-3 luni sau chiar 1 an? Iar pentru femeile care ați fost la ginecolog din aceasta cauza, ce vi s-a zis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Pentru o astfel de problema se merge mai intai la endocrinolog si apoi si la ginecolog.De ce?
Pentru ca exista un dezechilibru hormonal sever ce afecteaza buna functionare a intreg sistemului reproducator.

Amenoreea este doar un simptom al afectiunilor provocate de dezechilibrul hormonal, cea mai intalnita fiind sindromul ovarelor polichistice, printre altele.

Mai intai mergi la endocrinolog, fa analizele recomandate de acesta si dupa ce va trage concluzii si iti va prescrie tratament, mergi si la ginecolog (in cazul in care endocrinologul nu te-a trimis deja) pentru a stabili cat de afectate sunt organele reproducatoare si ce afectiuni au fost provocate.

Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Intârzierea sau încetinirea ciclului menstrual poate fi cauzată de o varietate de factori hormonali sau de alte afecțiuni endocrine.

Unul dintre cele mai frecvente cauze ale întârzierii sau încetinirii ciclului menstrual este disfuncția ovarelor, cum ar fi sindromul ovarelor polichistice (SOP) sau menopauza precoce. Aceste condiții pot duce la o producție insuficientă sau anormală de hormoni feminini, cauzând întârziere sau oprirea completă a ciclului menstrual.

Alte cauze posibile ar putea include probleme tiroidiene, cum ar fi hipotiroidismul sau hipertiroidismul, care pot afecta nivelurile hormonale și, prin urmare, ciclul menstrual. Afecțiuni ale sistemului nervos, cum ar fi boala Parkinson sau scleroza multiplă, pot, de asemenea, afecta ciclul menstrual prin modularea hormonilor.

În plus, o varietate de alte afecțiuni sau condiții pot duce la întârzierea sau încetinirea ciclului menstrual, inclusiv obezitatea, stresul cronic sau chiar utilizarea contraceptivelor hormonale.

Pentru a determina cauza întârzierii sau încetinirii ciclului menstrual, este necesara o evaluare completă a stării de sănătate, inclusiv un istoric medical complet, examen fizic, analize de sange pentru a verifica nivelele hormonale, si poate fi necesara si o ecografie pelvică. In functie de rezultatele acestor analize, se poate recomanda tratamentul adecvat.

| asinedthereal a răspuns:

Sora mea prezenta în trecut același simptom, întârzierea menstruației cu lunile, pana a ajuns la ginecolog și a fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice. Mergi la control!