| Leosaandreeea a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, de ceva timp mi-au aparut niste bubite si roseata In zona INTIMA si nu mi-au trecut. Am vrut sa ii zic mamei dar mi-e frica ca ma duce la ginecolog si am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este timpul sa inveti sa te speli, ca te-ai iritat, de aceea au aparut bubite pe pasarica.
Spalarea trebuie facuta obligatoriu ZILNIC, cu apa calda si sapun, dupa care se schimba chilotul.

| Leosaandreeea explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu mi-e frica sa nu fie cadidoza, sau o infectie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Leosaandreeea):

NU ai avut sex, nu?

| Leosaandreeea explică (pentru Violleta2022):

Nu dar eu stiu ca cadidoza se poate si lua

| Violleta2022 a răspuns (pentru Leosaandreeea):

Si daca nu ai avut sex cum ai luat tu candidoza?
explica-mi si mie, ca o ai pe pasarica, deci cum a ajuns candidoza de pe penisul cuiva pe pasarica ta?

| Leosaandreeea explică (pentru Violleta2022):

Pai da dar mama a avut cadidoza din cauza antibioticului ca a fācut alergie dar eu nu cred ca am dar totusi

| Leosaandreeea explică (pentru Violleta2022):

Daca era o iritatie nu trebuia sa îmi treaca deja? O am de 2 luni aproape 3

| Violleta2022 a răspuns (pentru Leosaandreeea):

Candidoza mamei tale nu se poate lua la tine!
Cea din rutina ta zilnica iti face aceste iritatii, ori purtatul chilotilro din material sintetic, ori sapunul, ori crema cu care te dai.
Fiind deja de 2-3 luni, ti-as sugera sa mergi al un dermatolog ca poate fii o ciuperca/bacterie care se dezvolta acolo si daca nu faci ceva acum se poate intinde pe tot corpul.
Sanatate multa!

| Hyperion7 a răspuns:

Pai ginecologul nu îți face rău, ci îți dă un tratament care sa îți vindece pe deplin problema, pentru că, netratate, simptomele vor reveni.

| Leosaandreeea explică (pentru Hyperion7):

Da dar am citit pe net cat trebuie sa te dezbraci?

| carevaescu a răspuns (pentru Leosaandreeea):

Trebuie să vadă ce ai ca să te poata ajuta.
Cred că te ai simți mai relaxată dacă îi ceri mamei tale să te ducă la o doamnă doctor ginecolog.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Leosaandreeea):

Acum na, pentru că altfel nu te poate verifica,e necesar să te dezbraci.
Va compătimesc,dar asta e, până la urmă nu ești nici prima și nici ultima care se dezbracă, deci da
Plus că poți să te duci la o femeie, nu la un bărbat, daca te simți jenată

| Ilovedinero a răspuns:

Pai spune-i mamei tale si te va duce la gimecolog.Nu e nimic rau.Da, te dezbraca sa vada cum e iritatia dar daca ai o igiena corespunzatoare crede-ma ca nu se intampla nimic. Poti sa vorbesti cu mama ta sa te duca la un medic care este femeie.Si cu rusinea dezbracarii. crede-ma ca n-ai de ce.Am un prieten ginecolog si vin toate babele peste 65. gandeste-te ca vede 10-15 babe d-astea in fiecare zi.Tu care ai 12... n-are nimeni ce sa iti comenteze

| Leosaandreeea explică (pentru Ilovedinero):

Mersi am sa ii zic Maine poate cand sunt doar eu si ea ca sa ii pot zice