| inloveforever a întrebat:

am si eu o intrebare : de vreo 5 luni mi-am tot facut sa vomit, pentru ca mi se pare ca sunt mai plinuta si nu doream sa ma ingras. Am citit pe net ca persoanele acestea sufera de bulimie, intr-adevar mi-e somn aproape tot timpul... si intrebarea este : oare pot sa ma tratez fara a merge la medic, si sa nu ma continui asa? scuzati categoria. fuunda :*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Trebuie să vezi un medic orice ar fi. E o problemă destu lde serioasă

| Felys a răspuns:

Pur si simplu mananca mai putin si nu iti mai provoca singura voma, doctorul ce sa iti faca daca tu iti faci singura rau?

Răspuns utilizator avertizat
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te simti in stare sa nu mai vomiti niciodata in viata ta provocat, atunci te poti trata singura. Daca incalci o singura data hotararea, trebuie sa te vada un psihiatru, mai ales ca ai practicat atat de mult obiceiul acesta extrem de periculos si, cu siguranta, deja inima ta este slabita rau.

| july00 a răspuns:

Ce om poate sa faca asa ceva?! Du-te la doctor straight face

| Dianatips a răspuns:

E bine că ai realizat existenţa problemei. Du-te la medic. Singură cred că îţi va fi greu să renunţi prostului obicei de a vomita. Probabil vei spune, asta va fi ultima dată, şi tot aşa. Gândeşte-te la bietul tău stomac cât a suferit în ultima vreme. Gândeşte-te în primul rând că e inutil să faci asta. Întâi mănânci. De ce mănânci? Pentru că îţi e foame. Apoi mergi şi vomiţi? De ce vomiţi? Pentru ca să nu te îngraşi. Când vomiţi practic dai totul afară din stomac. ok. Atunci după ce ai mai mâncat? Că stomacul după ce vomiţi tot gol îl simţi. Analizează puţin problema. Nu e mai simplu dacă tot zici că eşti un pic plinuţă să fii doar atentă la ce mănânci, să eviţi pâinea prea multă, sucurile acidulate, dulciurile. Nu cred că e chiar aşa greu. Nu mai continua în ritmul ăsta, pentru că vei ajunge în ziua în care stomacul nu îţi va mai suporta mâncarea şi şi să vrei nu vei putea, şi vei slăbi şi te vei îmbolnăvi.