| Selina1322 a întrebat:

Buna, am și eu o întrebare la mămici, sunt însărcinată in 7 săptămâni și 4 zile ei ieri seara am avut niște dureri, crampe, înțepături ca la menstruație. Am burta moale de azi dimineata, nu știu dacă este normal sa am așa dureri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

La inceputul sarcinii, este destul de des intalnit fenomenul crampelor usoare.Acest lucru se datoreaza faptului ca uterul incepe sa se mareasca.Insa doar crampele usoare sunt considerate normale.Le poti preveni cu No-Spa (atentie, sa fie cel de 40mg, nu mai puternic).

Daca aceste crampe trec de moderat, ajung sa fie severe, sau sunt insotite de sangerari sau/si contractii, ideal ar fi sa te indrepti catre serviciul de urgente obstetrica-ginecologie din localitatea ta.

Sarcina usoara si multa sanatate!

| Selina1322 explică (pentru Floridori):

Sunt dureri ușoare nu ma doare foarte tare dar nu știu o sa Merg la medicul mru și o sa văd ce se întâmpla mulțumesc frumos