| allison20 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de anticonceptionale. Am fost la ginecolog si dupa ce mi-a facut o ecografie, mi-a zis ca am chist ovarian si ca tratament, trebuie sa iau anticonceptionale. La recomandarea medicului, am inceput sa le iau, insa nu imediat dupa menstruatie, ci cam in perioada ovulatiei. Mi-a zis sa nu intrerup sub nicio forma tratamentul, chiar daca imi vine ciclul. Intrebarea mea este: ciclul imi va intarzia (ori va veni mai repede) sau imi va veni cand trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

O sa ai ciclul in perioada libera hormonala. adica cand termini cutiuta de anticonceptionale. Nu stiu ce anticonceptionale iei tu, dar majoritatea au 21 de pastile dupa care se lasa 7 zile in care nu mai iei pastile, dupa care reiei inca 21 de zile in care iei pastile. Cele 7 zile sunt lipsite de suplimentare hormonala pentru a permite menstruatia. (mai sunt anticonceptionale cu 24 de pastile dupa care sunt 4 zile pauza, sau chiar unele cu 28 de pastile. cele cu 24 de pastile au zilele 22-24 cu pastile cu continut din ce in ce mai scazut de hormoni, iar cele cu 28 au pastile fara hormoni zilele 25-28, pentru ca si-au dat seama ca e mai usor sa se tina de tratament cand devine un reflex neintrerupt sa iei o pastila in fiecare zi).

| allison20 explică (pentru gyzzard):

Iau Yasmin, cu 21 de pastile. Mai am 8 pastile de luat, si ciclul ar trebui sa-mi vina in mod normal pe 23 ianuarie. Deci daca nu imi vine cand ar trebuie, sa nu-mi fac probleme? sad

10 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ar trebui sa iti vina undeva pe 27-30.

| allison20 explică (pentru gyzzard):

Multumesc foarte mult pentru raspuns! :*

| gyzzard a răspuns (pentru allison20):

Cu placere

| valentingb a răspuns:

Anticonceptionalele nu iti modifica regularitatea ciclului. Ar trebui sa scrie pe prospect. Multa sanatate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, am să te "CERT" puţin : de ce crezi că MEDICAMENTELE au Prospect ( şi, bănuiesc că, medicul ţi-a spus cum să le iei )?

Este foarte IMPORTANT modul de administrare!

Tratamentul cu aceste anticoncepţionale TREBUIA început în PRIMA zi de menstruaţie ( situaţie în care efectul contraceptiv apare din acea zi ), sau din zilele 2-5 ale ciclului menstrual ( situaţie în care efectul contraceptiv intervine DOAR din ziua a 8-a, în primele 7 zile fiind necesare măsuri contraceptive suplimentare ).

Să nu-mi spui că ai întreţinut relaţii sexuale neprotejate de când ai început tratamentul cu Yasmin, deoarece RIŞTI să rămâi însărcinată!

Având în vedere că ai început tratamentul cam în ziua 14 a ciclului menstrual ( depinde câte zile are ciclul tău ), efectul contraceptiv intervine DOAR din a 2-a lună de tratament ( de la folia a 2-a ).
Până atunci sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. )!

De asemenea, având în vedere că ai început tratamentul în "mijlocul" ciclului menstrual, este POSIBIL ca să-ţi fi DEREGLAT complet organismul ( dpdv hormonal )!

Din această cauză este posibil să ai DEREGLĂRI ale menstruaţiei...

Apoi, dacă citeai cu ATENŢIE Prospectul Yasmin, observai că :
"3. CUM SĂ LUAŢI YASMIN
Luaţi un comprimat de Yasmin în fiecare zi, dacă este necesar, cu o cantitate mică de apă. Puteţi să luaţi comprimatele cu sau fără alimente, dar trebuie să luaţi comprimatele în fiecare zi aproximativ la aceeaşi oră.
Blisterul conţine 21 comprimate filmate. Pe blister, fiecare comprimat este marcat cu ziua din săptămână în care trebuie administrat. Dacă, de exemplu, veţi începe într-o zi de miercuri, luaţi un comprimat cu MI lângă el. Urmaţi direcţia săgeţii pe banda până când toate cele 21 comprimate au fost luate.
În următoarele 7 zile nu veţi mai utiliza comprimate. În decursul acestor 7 zile de pauză trebuie să apară menstruaţia (sângerare de întrerupere). De obicei, aceasta va apare după 2 – 3 zile de la administrarea ultimului comprimat
Începeţi următorul blister în a 8-a zi după ultimul comprimat de Yasmin (după 7 zile de pauză), chiar dacă menstruaţia continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe întotdeauna un blister nou în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că sângerarea de întrerupere va apare aproximativ în aceeaşi zi, în fiecare lună.
Dacă utilizaţi Yasmin în acest fel, sunteţi, de asemenea, protejată împotriva sarcinii în timpul celor 7 zile când nu luaţi comprimate.
Când puteţi începe să luaţi primul blister
• În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în ultima lună
Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă în prima zi a ciclului (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual sunteţi imediat protejată împotriva unei sarcini. Puteţi începe, de asemenea, şi în zilele 2-5, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) pentru primele 7 zile."

Pentru alte detalii vezi Prospectul la linkul SURSĂ :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Dacă ai "noroc", atunci sângerarea ASEMĂNĂTOARE menstruaţiei va începe în ziua a 2-a ( sau a 3-a ) de la terminarea primei folii de anticoncepţionale.

Chiar dacă NU vei avea menstră atunci, sau chiar dacă începe mai târziu şi nu se termină, începi a 2-a folie FIX în a 8-a zi de la terminarea primei folii!

Toate cele bune.

| allison20 explică (pentru bursuc001):

Am citit prospectul, insa nu era mentionat ce se intampla daca pastilele nu sunt luate imediat dupa menstruatie (cum e si in cazul meu). Medicul mi-a zis ca chistul mi s-a dezvoltat destul de repede (este de 4.5 cm) si de aceea trebuie sa incep acest tratament cu anticonceptionale, sa opreasca functionarea ovarelor. Nu il iau pentru a nu ramane insarcinata, ci numai ca tratament. Ca metoda de contraceptie, folosim prezervativul de fiecare data. Insa eu nu eram sigura cand imi va veni menstruatia.

| bursuc001 a răspuns (pentru allison20):

În primul rând, îmi cer scuze pentru întârzierea răspunsului, DAR nu am primit "notificarea" când mi-ai răspuns ( probabil din cauza unei erori de server ).

Acum am dat întâmplător peste răspunsul tău deoarece am întâlnit o altă întrebare postată de tine şi căutam detalii despre situaţie...

Dacă citeai ATENTĂ Prospectul de la linkul indicat anterior, observai că, citez :
"Când puteţi începe să luaţi primul blister
• În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în ultima lună
Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă în prima zi a ciclului (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual sunteţi imediat protejată împotriva unei sarcini.
Puteţi începe, de asemenea, şi în zilele 2-5, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) pentru primele 7 zile."

Deci, sub nici o formă, NU se puteau începe în perioada ovulaţiei ( aproximativ în ziua a 14-a de ciclu menstrual )!

O zi frumoasă şi ai GRIJĂ de tine.

| Trynda a răspuns:

Ele iti regleaza menstruatia si iti va veni mereu la acelasi numar de pastile. O dala la luna si tine cateva zile 3-4. Depinde cum te simti tu de bine.

| gabriela2012 a răspuns:

Pai eu cred ca o sa vina mai repede asa ii s-a intamplat surori mele si i-a venit foarte repede funda