| CosminaStefy a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare: Mi-e imi este cam frica de dentis....Am fost la un control si a zis ca trebuie sa imi scot maselele de minte. Imi poate spune cineva cum se procedeaza? Adica imi va face anestezie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadalinG99 a răspuns:

Buna, in primul rand iti va face o radiografie, apoi daca au infectie iti va da ceva antibiotic. Iti recomand in ziua in care iti scoate maseaua sa nu bei cofeina. Pentru a nu simtii ac-ul care este foarte mic, poti sa-i ceri sa iti pulverizeze putina lidocaina. Apoi cu o seringa cu anestezic iti va intepa usor gingia de mai multe ori in zona maselei. Crede-ma imi era o teama de am zis ca mai bine mor si anestezie nu fac. Dar nu este dureroasa, eu nu am simtit mare lucru, du-te fara teama. O sa vezi ca nu doare. Nu mai suntem in vremea comunismului, acum toate cabinetele sunt extrem de dotate.