| iLuzye a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cunoscatorii de ginecologie sau femei care iau anticonceptionale.

Eu iau de aproape 2 ani anticonceptionale. Le iau la zi, am grija sa nu consum alimente / bauturi care sunt interzise, adica respect modul de administrare. Mi s-a intamplat, insa, sa am un miros puternic acolo jos (genul pe care il au femeile in perioada ovulatiei). Eu imi cunosc corpul, niciodata nu mi s-a intamplat asta in lunile cand am luat pastile, mi se intampla numai cand fac pauza si am activitate hormonala in corp, adica atunci cand sunt fertila, cum ar veni.

Exista sansa sa ai ovulatii, chiar si spontane, in timp ce iei pastilele? Sa stiu daca apelez la protectie suplimentara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlexandraM888 a răspuns:

Nu, anticonceptionalele tocmai asta fac inhiba ovulatia! Daca ai contact sexual este posibil sa ai o infectie vaginala, de unde si mirosul puternic, du-te la medic! Anticonceptionalele nu cauzeaza infectii vaginale, chiar si in perioada de pauza nu ai cum sa fii fertila pentru ca este perioada in care apare sangerarea in organism si nu este mentrusatie este doar o sangerare provocata de acestea, nicio sansa de a fii fertila sau la ovulatie, mai ales ca spui ca respecti administrarea.