| Allyyyyy a întrebat:

Buna :* Am si eu o intrebare. Pentru o operatie de apendicita laparoscopic, imi recomandati anestezie totala sau rahianestezie? Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Rahianestezie. Cea totală implică riscuri mai mari şi are un impact mai puternic (negativ, evident) asupra organismului. Impactul substanţei este mult mai redus, iar revenirea mai uşoară.
Rahianestezia este mult mai bine tolerată de către organism.
Îţi spun asta pentru că am încercat pe pielea mea. Copiii care au fost nevoiţi să facă anestezie generală au mai stat câteva ore la terapie intensivă, să-şi revină, au avut stări de rău mult mai intense (dureri de cap, greaţă, vărsături). Mare grijă că nu ai voie să te ridici deloc şi nici să îţi mişti capul după ieşirea din operaţie.
Baftă şi multă sănătate!

| Allyyyyy explică (pentru yellowalien):

Multumesc frumos!

| Kosaerik94 a răspuns (pentru yellowalien):

Depinde de organism!

| viotedy a răspuns:

Totala.cealalta e periculoasa daca o greseste.

| Allyyyyy explică:

Am nevoie va rog de un raspuns urgent ca miercuri trebuie s ma operez si mi-a zis medicul ca depinde de mine ce anestezie aleg :*