Întrebare recomandată | antonela99 a întrebat:

Am si eu o intrebare si m-am gandit ca poate puteti sa ma ajutati. Deci de cateva zile ametesc foarte rau. De exemplu ieri stateam in pat si parca toata camera se invartea cu mine. Ce poate fi? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| ZOZOKid a răspuns:

Ori ai anemie, ori ai probleme cu ochii ( ca si alea dau ameteli). Neaparat un consult medical.

| antonela99 explică (pentru ZOZOKid):

Cred ca este de la ochi. Pentru ca este posibil sa am miopie si peste doua saptami ma voi duce la un oftalmolog.

| 12UFFY a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii spui medicului de familie si sa ii ceri sa iti dea o trimitere pentru analiza, nu are rost sa iei diferite medicamente fara sa stii ce ai de fapt.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauzele ameţelilor pot fi diverse, de aceea este indicat un control la medic ( dacă simptomele sunt dese ) - vezi detalii la linkul :
http://sanatate.acasa.ro/......i-986.html

Dacă NU ţi vreo dietă, atunci pot fi alte cauze "comune", mai des întâlnite la această vârstă : o eventuală anemie, o problemă cu alimentaţia, deficit de calciu/magneziu/fier, probleme cu tensiunea, etc.

Cel mai indicat ar fi să mergi la medicul de familie pentru un control.

Toate cele bune.

| Trynda a răspuns:

Poate ai vreo anemie. Daca obisnuiesti sa nu mananci(ca sa nu te ingrasi, care e o prostie, infometarea nu ajuta la slabit) s-ar putea sa fie anemie. Mananca mai mult, mai sanatos. Daca o tii tot asa du-te la un medic de familie sau la spital sa-ti prescrie ceva. Se poate agrava daca nu te duci la medic.

| antonela99 explică (pentru Trynda):

Mananc chiar bine si foarte sanatos. Deci nu asta este cauza problemei.

| Trynda a răspuns (pentru antonela99):

Da. Mananci sanatos dar anemia nu tine numai de mancare happy

| antonela99 explică (pentru Trynda):

Stiam. Dar poate fi si de la ochi pentru ca este posibil sa am miopie.

| Trynda a răspuns (pentru antonela99):

Control la oftalmolog. E 50 de lei controlul si iti va spune sigur ce ai happy Nu e bine sa stai asa ca iti poti strica vederea mai rau.

| njohn a răspuns:

Daca nu iti trece ar fi bine sa te duci la un doctor

| Inkubus a răspuns:

Poi deodata ce ai ameteli este posibil ori sa fi insarcinatathinking sau sa ai o gripa..si eu am patit asta cand era virusul acela AH1N1 [ gripa porcina ] si imi era tare rau doar ca nu am avut acel virus foarte periculos..chiar daca aveam aceleasi simptome.[excretii nazale apoase ..tuse..greturi si ameteli]. Deci mai bine este sa iei un Nurofen sau o pastila de raceala sau sa consulti medicul [cel mai bine]. Sper ca te-am ajutat. Insanatosire grabnica iti doresc. :**

| Agenta004 a răspuns:

Ar fi cazul sa consulti un medic pentru ca s-ar putea sa ai anemie ( lipsa de calciu, fier ) si daca nu te duci la doctor poate si lesini sad

| Xellita a răspuns:

Da, asa am patit si eu, ai lipsa de calcu. Profa de romana a spus ca e bun sa iei tratament cu Centrum. Incearca, e bun!

| Ionescu_Valentin_1993 a răspuns:

Si mie mi se intampla, ori de la caldura(daca e cald in camera) ori daca nu mananci destul ori ca stai prea mult la calculator big grin

| Cusmir_Mihaela_1998 a răspuns:

Poate itii e rau si de asta vedeai asa