| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o probema! Am luat paduchi de la o colega, cum scap de ei? sad Va rog, sunt foarte speriata, si imi este rusine sad Ce sa fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DumiY a răspuns:

Buna!
Exista la farmacie mai multe sampoane si solutii foarte eficiente. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu e nimic rusinos in asta, cred ca fiecare om a avut paduchi cand era mic/mica.

Poti sa te dai cu petrol(gaz lampant). Foloseste un tifon ca sa intinzi petrolul pe par, cu mare grija sa nu iti intre in ochi. Dupa ce ti-ai aplicat substanta pe par stai cam 10-15 minute pe cap cu o caciula/batic. Dupa aia te speli pe par bine cu sampon si apa calda pentru a elimina mirosul.

Ps:poti achizitiona petrolul de la Praktiker, Dedeman sau de la benzinarii.

Pa, pa!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Crema cu permetrin 1% reprezinta o prima alegere in tratamentul pediculozei datorita faptului ca este sigura si eficacitatea acesteia continua, omorand insectele si ouale lor si dupa ce crema a fost indepartata. http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Nu stai pe lângă ea, dacă se ăntâmplî să ai şi tu, aplică o pastă de henna (realizată cu apă) pe pielea capului şi păr. Se acoperă capul cu o cască şi se lasă să acţioneze timp de aproximativ două ore după care se spală cu un şampon uşor.
Te pup!

| geopopiku a răspuns:

Daca nici un produs farmaceutic nu functioneaza singura solutie e sa te tunzi cheala ..desigur nu cred ca-ti va face placere asta asa ca sper sa scapi de ei cat mai repede..bft