| NiceBrownEyes a întrebat:

Buna am si eu o problema am placa de ceramica o folosesc de 2 ori pe saptamana maxim si am parul foarte uscat,despicat, ars am folosit creme si degeaba. ba chiar in ultimul timp sia prierdut mult din volum nu mai sta deloc bine. Ma puteti ajuta cu ceva tratamente, creme ca sa am parul din nou mai delicat? Mentionez ca parul meu nu se unge. glandele nu produc destul sebum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimtpu2 a răspuns:

Uite ce poti face pentru a revitaliza parul deteriorat:
1. Foloseste intotdeauna, fara exceptie, produse cu protectie termica destinate parului, inainte de a utiliza orice fel de aparate cu incalzire, precum foehnul sau placa de intins parul. Caldura usuca, lasa parul lipsit de stralucire si-l increteste, iar aceste produse au rolul de a minimiza efectele ei negative.
2. Sanatatea vine din interior. Ai mai auzit asta pana acum, dar este atat de adevarat. Daca-ti privezi corpul de vitamine, n-ai cum sa pretinzi sa ai un par puternic si bogat. In lipsa elementelor esentiale, care se regasesc in alimente bogate in proteine si vitamine, parul incepe sa arate mat, fara viata, si sa cada.
3. E bine sa-ti tunzi varfurile periodic, dar trebuie sa faci o vizita la coafor de urgenta daca ai deja parul deteriorat. Aplica un balsam puternic sau o masca nutritiva de fiecare data dupa ce te tunzi, pentru hidratare suplimentara.
4. Nu te feri sa incerci tratamente pentru par preparate in casa, in special daca esti adepta ingrijirii naturale. Avocado, uleiul de masline, ouale si mierea pot sa faca minuni pentru parul deteriorat.
5. Protejeaza-ti parul cu o caciula sau esarfa in timpul iernii si al verii, cand sunt temperaturi extreme. Ele pot contribui la un aspect nesanatos al podoabei tale capilare.

2 răspunsuri:
| HoneyPot a răspuns:

Renunti la placa vreo cateva luni si vezi daca se imbunatateste situatia. Daca nu, atunci e nevoie sa te tunzi pentru a-ti reimprospata parul.

| Latinmoon a răspuns:

Incearca o masca pentru par http://www.katynel.com/......us-de-ou/.
Si incearca sa renunti la placa daca ti-l arde! Macar folosest-o mai rar!
Si parul sa fie uscat 100% obligatoriu!
Bafta!
Sper ca te-am ajutat! >:D