| username3564 a întrebat:

Am si eu o problema...mai mare. Am dintii din fata cariati, si incep deja sa se vada urat. Nu ma dor doar cand beau apa rece sau mananc ceva dulce.Problema e ca m-as duce la dentist, daaca as sti ca nu ma doare. Problema e ca nu pot sa ii spun dentistului sa imi faca anestezie, mi-e rusine, e un tip mai dur, foarte dur... e obligat sa faca anestezie la dintii din fata? Ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 123ClaudiuTuleu123 a răspuns:

Pai in primul rand e sanatatea ta. a dintilor crede-ma ca si eu am trecut prin asta doare foarte un pic dar va trece repede... Trebuie doar sa ii spui frumos ca te dor dintii sunt cariati el va sti ce sa faca poate nu trebuie anestezie happy Oricum trebuie sa fii increzator happy Daca vrei sunei mamei tale sa te duca la alt stomatolog. Sper ca te-am ajutat

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cu siguranta iti va face anestezie inainte de a se apuca sa lucreze la dantura ta. Apoi daca iti este teama de stomatologul la care mergi acum, alegeti alt medic.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/extractia-dentara

| username3564 explică (pentru doctoressa):

Nu tot timpul, de exemplu am fost acum 1 an si mi-a facut anestezie pentru o masea cariata, dupa cateva luni m-am dus din nou, iarasi pentru o masea cariata, dar nu a folosit niciun fel de anestezie

| DorinM a răspuns:

Mergi la un medic stomatolog care sa știe sa fie mai blând si o sa fie bine

| Aquafairybezelesiunicorni a răspuns:

Eu am patit-o odata doar ca aveam doar un dinte cariat in fata. Da, e mai bine cu anestiezie te asigurwinking, am simtit-o pe pielea meawinking. Tu platesti, ai drept sa ceri anestezie. Bafta si curajwinking!

| username3564 explică (pentru Aquafairybezelesiunicorni):

Pai, aici e buba. E sotul unei prietene de-a mamei....si nu platim....si de aceea nu pot sa ii cer anestezie

| 123ClaudiuTuleu123 a răspuns:

Pai pe primul loc sunt dintii tai si sanatatea ta. Daca stomatologul e dur spune-i mamei tale sa te duca la altul. Poate nu iti va face o anestezie happy Sper ca te-am ajutat!