| eternia a întrebat:

Buna am si eu o problema si nu stiu daca trebuie sa ma ingrijorez sau nu
Am numarul de leucocite intre 400-1000 si varsta de 15 ani
Daca se poate sa imi raspunda cineva care chiar stie si saimi explice ce pot face in privinta asta
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e cazul sa te ingrijorezi daca ai mai mult de doua numaratori care iti arata aceste valori. Fie ai o boala genetica (de tip agranulocitoza congenitala), fie ai o problema serioasa de imunitate. Trebuie sa te vada un hematolog pentru analize mai amanuntite

1 răspuns:
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Da, intr-adevar numarul globulelor albe este mic, valoare lor fiind intre 6000 - 9000.
Scaderea leucocitelor poate determina leucemie sau o boala ca a afectat sistemul imunitar distrugand leucocitele.

In orice caz, la citirea analizelor medicul obligat - fortat trebuia sa iti dea o trimitere mai departe. Daca nu, du-te tu cat mai in graba la un medic.

Sanatate!