| Alexandra_7864 a întrebat:

Am si eu o problema! Tatal meu trebuie sa ma duca la oftalmologie deoarece el si inca cativa prieteni au spus ca imi arunc putin ochiul.Am fost la medicul de familie pentru o trimitere catre oftalmologie si m-a consultat. A spus ca am un usor strabism.Joi trebuie sa ma duc la control.Problema este ca nu vreau sa port ochelari.Nu m-am gandit niciodata ca voi purta si nici nu am de gand.Medicul de familie mi-a spus ca se poate corecta cu ochelari sau cu exercitii. Daca trebuie sa port ochelari nu as vrea sa ii port in public.As vrea sa ii port decat in casa. Ce parere aveti? Credeti ca ma va pune sa port ochelari? Problema este ca nu se observa nimic.Decat in niste momente mai ciudate se observa dar foarte putin. Daca ati avut si voi o problema asemanatoare va rog spuneti-mi ce ati facut.Sunt disperata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu mi se pare o ruşine în a purta ochelari. Şi chiar am văzut multe persoane care fără ochelari arătau ciudat, mai bine le stă cu ochelari depinde de tip şi etc. Poţi purta prin casă sunt anumiţi ochelari de protecţie pe care spă-i porţi când citeşti, te uiţi la tv, calculator etc. Dar dacă îţi recomandă să porţi mereu ar trebui să faci asta pentru că nu cred că ţi-ar plăcea ca peste ceva ani să-i porţi în permanenţă fie că vrei sau nu. Acum se mai poate rezolva. Eu personal am făcut exerciţii câteva luni pe lângă purtatul ochelarilor ca protecţie atunci când citesc. Baftă!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ii porti permanent, strabismul se va agrava progresiv pana cand se va vedea foarte urat. Exercitiile te ajuta (pe mine m-au ajutat), asa ca daca porti ochelari permanent si faci exercitiile necesare, ai sansa ca in 5-6 ani sa scapi de strabism. Daca te vei incapatana sa nu porti ochelarii in public, strabismul se va agrava si apoi vei fi nevoit sa porti ochelari toata viata.

Abh
| Abh a răspuns:

Ce aveti fratilor cu ochelarii? Cand este sanatatea ochilor tai in joc, cum poti sa spui ca nu vrei sa porti ochelari? In timp, strabismul se poate accentua si vei ajunge la operatie. Apropo, eu port ochelari de 25 de ani, tu probabil ca ii vei purta in jur de un an daca iti vei face corect exercitiile pentru intarirea musculaturii ochiului. E chiar asa de mult?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Beiby,
Nu inteleg de ce esti asa disperata si de ce te sperie asa mult ideea de a purta ochelari. Si eu port, de cca 20 ani, ochelari pentru citit si nu am nici o problema si sunt multi ca mine, vorba ceea "daca-i musai cu placere". Si apoi, de obicei, ochelarii chiar te avantajeaza, parca iti dau un aer de intelectual. Oricum, din ce ai spus, se pare ca nu o sa trebuiasca sa-i porti mult timp, pe cand cei pentru vedere trebuie purtati toata viata. Sanatate si numai bine!

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Pai...ai putea intreba doctorul, daca poti purta lentile de contact.happy Dar daca nu se poate POARTA OCHELARII! Pa-pahappy:*

| riana36blue a răspuns:

Daca trebuie sa-i porti, poarta-i. Ochelarii dau un aer inteligent...Nu trebuie sa-ti pese de ce zic altii.Este sanatatea ta in joc, si asta conteaza mai mult.

| georginika a răspuns:

Nu vreau sa te alarmez dar cred ca este o problema serioasa si nu trebuie neglijata, trebuie tratata de pe acum.Nu cred ca nu vrei sa porti ochelari.Cred de fapt iti este rusine sa ii porti, iti faci griji de ce vor spune ceilalti. Dar nu trebuie sa te intereseze parerea lor, ci sanatatea ta.
Uite cateva informatii despre strabism http://www.sfatulmedicului.ro/......cisata_376

| Alexandra_7864 explică:

Stiti.Am fost la control.La cel mai bun cabinet de oftalmologie din tara. Mi s-a spus ca nu am nimic. A spus doar ca s'ar putea sa port ochelari de citire cu dioprtia 0. 5. Iar medicul de familie fara suparare a fost un mare prost. Mi'a spus din prima ca am strabism si eu nu am nici o problema legata de asta! Deci ma simt bine.Ati avut dreptate.Nu e urat sa porti ochelari.Si mai ales cand e in joc sanatatea cuiva.