| AdrianMar a întrebat:

Am si ieu o intrebare si as vrea niste raspunsuri serioase. Cam de 2 saptamani cand beau suc acidulat (Coca-cola, Fanta etc) sau cand mananc iute ma doare foarte rau burta si o simt foarte agitata cear putea fi? Dar va rog sa ocoliti faza cu doctoru ca nu sunt in tara si nu pot sa ajung la un doctor decat peste 3 saptamani cand plec in tara...Va Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| miky95 a răspuns:

Probabil ca durerea este cauzata de cresterea aciditatii in stomac asa ca ori eviti pentru o perioada bauturile acidulate si mancarurile foarte condimentate ori ia un pansament gastric (de exemplu: Dicarbocalm, Maalox, Gastrocalm etc.).

| YouNoob a răspuns:

Poate fi inceput de gastrita.
Incarca sa eviti pe cat se poate condimentele si bauturile carbogazoase o perioada pana ajungi la medic.

PS - Sa te duci la un medic, gastrita este o infectie si se trateaza cu antibiotic, altfel se poate inrautati si dai in ulcer adica gauri in stomac.

| luliluli a răspuns:

Pana ajungi la medic, evita bauturile sau mancarurile care iti fac rau.
In final, va trebui sa ajungi totusi la medic...

| ღSოiℓεFօгMεεღ a răspuns:

Bauturile si mancaruruile picante pot provoca probleme si la stomac dar si la ficat, insa cred ca tu ai un inceput de gastrita si daca nu o sa o tratezi vei face ulcer, ceea ce va aduce la operatie. Va trebui sa urmezi si un regim anume dupa ce vei consulta un doctor. Sper ca te-am ajutat. happy