| hardilau29 a întrebat:

Am suflu sistolic la inima. Exista cineva pe aici care stie cum se poate agrava? De exemplu azi m`a durut, dar nu pot sa zic ca m-a durut ma sagetat inima ceva timp, si nu am facut efort am stat in casa. E posibil poate ca am fumat acum 2-3 zile cateva tigari ( tin sa mentionez ca nu fumez dar a fost o joaca)?
De la ce se poate agrava suflul sistolic? funda promit. si sunt de cuvant

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Suflul sistolic nu e o boala, dar poate fi un semn care sa indice prezenta ei. oricum cel care te-a depistat cu suflu sistolic probabil ca l-a si catalogat, iar daca ti-a spus sa nu faci nimic, nu te-a mai chemat pentru alte investigatii (stiu eu, un banal ekg) probabil ai un suflu de grad 1 sau 2, care sunt in general sunt inofensive, totusi daca acuzi dureri ar fi bine sa iti faca si ceva analize functionale.