| Clementine a întrebat:

Am un dezechilibru hormonal si trebuie sa merg la medicul endocrinolog. Si as vrea sa stiu, ce analize o sa imi faca? Si o sa fie nevoie sa ma si dezbrac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa purtati o discutie despre simptomele tale, menstre, activitatea ta sexuala, tratamentele hormonale (inclusiv contraceptive) luate, sarcini, nasteri, avorturi, etc. O sa te debrace sa iti examineze sanii, abdomenul si, posibil, organele genitale externe (daca este nevoie). O sa-ti palpeze tiroida. O sa-ti dea mai multe analize de sange si, la nevoie, ecografie de tiroida, de ovare, consult ginecologic, radiografie de craniu

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

T3 T4 TSH și ce mai e nevoie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se ia analiză de sânge, nu te dezbracă, îți va verifica starea glandei endocrine.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU trebuie să te dezbraci, îţi ia o probă ( analiză ) sanguină pentru a-ţi face dozajul hormonal.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cel mai probabil ţi se vor face nişte analize hormonale, se fac din sânge,
T3 T4 TSH, NU te va dezbrăca, îţi va verifica glanda tiroidă, te va palpa în zona gâtului!
Trebuie mers dimineaţa la prima oră, şi să nu mănânci nimic înainte.
Te pup!