| rc41 a întrebat:

Buna am un fratior de 6 ani care are o alergie care se manifesta prin :mancarime si se inaspreste pielea ia tratament cu claritin si crema fucicorn de o saptamana si ii trece apoi dupa ce se termina tratamentu revine ce pot sa ii mai dau sa nu apara FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Ar trebui sa mergeti la alergolog cu el.Ii va face niste teste pe piele,pentru a vedea exact la ce e alergic,iar in functie de asta,iti va da un tratament. Diferite alimente ii pot agrava starea de mancarime, de aceea alergologul va interzice consumarea acestora, cel putin in perioadele de varf ale alergiei. Daca vrei sa detaliem, lasa un id, si baietelul meu are probleme de genul asta si stiu despre ce e vorba.

| rc41 explică (pentru manuel72):

Si daca nu te superi stii cat costa un test de alergie

| manuel72 a răspuns (pentru rc41):

Sincer nu stiu, noi stam in Italia si aici testul a fost gratuit ca si mare parte din tratament. Oricum nu este un tratament definitiv, alergia o are pentru toata viata, dar cu timpul simptomele se vor ameliora.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu să-i dai? Ești alergolog?
Trebuie să îndepărtezi sursa care declanșează alergia!
Pa, pa.

| Kriss96 a răspuns:

De medic ai auzit?

| rc41 explică (pentru Kriss96):

Da am auzit da continua dupa tratament sa apara asa ca te rog

| Kriss96 a răspuns (pentru rc41):

Poate medicul ti-a spus sa-i dai tratamentul constant.
In orice caz du-te la o clinica buna si mai ales la un medic care se ocupa de asa ceva. Un alergolog adica.
Trebuie facute niste teste. Banuiesc ca l-ai dus la medicul de familie.