| Nebun_Cris_1994 a întrebat:

Am un tic ca toata lumea(la burta)(trag burta incontinu si mama zice ca si cand dorm fac asta).Si nu pot sa ma abtin! Am incercat sa ma stapanesc dar nu pot! Altceva in afara de doctor aveti? Funda raspunsul care merge!(sau spuneti-mi la ce trebuie sa ma gandesc ca sa nu mai fac din burta). Mamaie a zis ca daca mai fac asta fac incurcatura de mate si ma aduc la spital si s-ar putea sa mor.E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Mamaie vrea sa te sperie,pentru binele tau. Ai auzit vreodata de terapia prin durere? De fiecare data cand realizezi ca faci asta, pisca-te (am pus c-ul, pisCa-te, sa nu intelegi altceva happy ) sau musca-ti limba, sau ceva dureros. Acum nu te apuca sa iti tai vreun deget, usurel! In scurt timp (depinde cat de des realizezi ca faci asta), creierul va asocia ticul asta cu durerea si nu vei mai avea acest tic involuntar, pentru ca tot involuntaril vei asocia cu durerea.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cu timpul va disparea acest tic nervos.

| Azµre a răspuns:

Folosește o centură sau un corset și scapi de grijă.

| Oana92 a răspuns:

Cum sa faci incurcatura de mate de la asa ceva? Fi serios/serioasa! Trebuie sa te controlezi singur/a, nici macar nu e nevoie de medic pentru asta.

| Nebun_Cris_1994 explică:

MS! am incercat si nu prea mi-a venit sa mai fac asa! MS!