| Leon7 a întrebat:

Buna,

Am urmatoarea problema:

In ultimul timp am lucrat fara sa fiu angajat, asa ca nu am asigurare de sanatate. Pentru a trece pe listele unui medic de familie din localitatea in care m-am stabilit de mult timp am nevoie de adeverinta de asigurat.

Problema e ca cei de la CAS mi-au spus ca am de platit aprox 22 milioane (pe ultimii 5 ani, retroactiv).

Eu as vrea sa imi fac mai multe analize (ma simt destul de aiurea, si nici nu stiu care e problema - stomacul, ficatul), insa nu stiu cum sa ma apuc.

Exista solutii mai bune decat de a plati asigurarea? In primul rand m-ar interesa consultul unui medic generalist (cred), care sa ma trimita mai departe. Pe de alta parte, mi se recomanda ceva medici specialisti buni, in general ei lucreaza la stat si pentru consult la ei ai nevoie de bilet de trimitere.

Mentionez ca sunt din Cluj, in caz ca are cineva sfaturi precise.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Adina77 a răspuns:

Buna!
In principiu asa se face, platesti retroactiv.
Insa poti sa te faci coasigurat la o persoana, daca-ti este sotie, sau ruda apropiata, trebuie sa mergi la CAS sa te interesezi si de varianta asta.Insa persoana trebuie sa fie asigurata.
Fie ea si pensionara.
Daca nu,o iei pe cont propriu,in primul rand fa-ti un ecograf abdominal,si in functie de ceea ce se vede,iti vor indica ei unde sa te duci, ca sa nu mai pierzi timp si bani cu medicul generalist, care tot acolo te va trimite.
Sanatate!
Ma poti tine la curent.
Si-ti poti face tot odata cu ecografia un Helycobacter Pilori, ce se face din sange, la laborator.
happy