| Emma_6271 a întrebat:

Buna am varsat de vant sh bubitele de pe fata au prins coaja de vreo 2 zile sh azi unele abia se mai tineau si eu le am rupt. Sh mai sunt unele care era rupte doar pe jumatate sh am rupt eu cealalta jumatate. Mai am cateva da pe alea le las sa cada singure. Oare imi vir ramane semne? Sh pe picioare sh pe burta ink mai au chestia aia galbene cele de pe picioare sh burta in cat timp imi trec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Iti vor ramane cateva semne dar daca ai noroc nu iti vor ramane big grin oricum nu mai umbla la ele lasa sa cada de la sine

| kattya96 a răspuns:

Mai bine nu le mai rupe. Ca e posibil sa-ti ramana. Dar daca te bronzezi s-ar putea sa se duca. Eu parca asa am auzit.
Lasa-le in legea lor. Stiu ca te deranjeaza, dar mai bine asa decat sa ramai cu semne.
SUCCES! happy

| rockmantic a răspuns:

Si eu am un semn micut pe fata. Micut, dar sesizabil.Am intrebat-o pe mama si mi-a spus motivul.Am rupt o bubita de la varsat de vant.Nici nu stii cat regret.Am avut varsat de vant si in talpa si nu puteam merge.Le-am rup si s-a vindecat si mai greu:-

| brjr1 a răspuns:

Buna Emma, primul sfat al medicului la bolile copilariei este sa NU TE SCARPINI. Exista mari sanse sa iti ramana semne, dar din fericire exista tratamente pentru semnele ramase in urma varsatului de vant. Depinde si de cat de adanca a fost rana la inceput. Pentru moment ar trebui sa ai rabdare, sa le lasi sa cada singure (cojile) si dupa ce ai scapat, daca sunt semne adanci, sa consulti un dermatolog. Multa sanatate!

| IuliaJuly13 a răspuns:

Mai bine nu le rupe pentru ca o sa iti ramana semne! Nu te mai gandi la ele,gaseste-ti alta ocupatie si vei uita usor! Mie mi-au ramas cateva semne si nu imi plac deloc! Este inestetic! Noroc ca nu se vad bine! La tine,e rau ca le-ai rupt pe alea de pe fata si risti sa ai semne in viitor. Dupa ce nu o sa mai ai varsat de vant, sa iti dai cu crema de galbenele(o gasesti la farmacie si e f.f. buna pentru bubite, cosuri, etc.). Mult succes! Sper ca sfatul meu te-a ajutat! :* love struck