| DragosAlex959 a întrebat:

Am varsta de 15 ani si am un semn din nastere pe spate de 5 cm si de culoare maro inchis.Am citit ca aceste semne se pot dezvolta in cancer de piele asa ca sunt ingrijorat.Intrebarea mea este:Exista riscul ca acest semn sa prezinte complicatii.Mentionez ca nu m-a durut vreodata si nu si-a schimbat structura sau culoarea.E la fel de cand m-am nascut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cine trece de 14 ani scapa.

| DragosAlex959 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ai aceasta informatie de la un specialist?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru DragosAlex959):

Dar tie ce specialist ti-a spus ca faci cancer. " Specialistii " inca nu stiu ce e cancerul si cu ce se mananca dar dau sfaturi la toata lumea.

| CuriousStuff a răspuns:

Orice semn de pe corp are un anumit risc de malignizare, asta nu inseamna ca neaparat o sa se intample. Nu conteaza marimea aici.
Daca observi ca (asa cum bine ai zis) isi schimba culoarea: se face mov/negru si rosu in jurul lui; si creste in dimensiuni atunci trebuie sa mergi la dermatolog, repede. Dar asta e valabil pentru absolut orice semn de pe corp, nu doar ala. Incearca totusi sa nu-l lezezi/zgarii, ca daca se intampla si se mai si infecteaza pe deasupra, riscul creste. Dar in rest poti sa stai linistit.
Multa sanatate.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cele din nastere nu sunt asa periculoase, cele aparute in timp sunt mai grave. Dar un consult la dermatolog nu strica deloc, mergi cu bilet de trimitere si e gratis, pana la urma vorbesti despre cancer, nu despre o raceala.