| Adriannumenou a întrebat:

Am vazut un raspuns pe TPU in legatura cu o sarcina. Era vb de : cu 5 zile anainte de menstruatie si 2 zile dupa o femeie nu poate sa ramana ansarcinata. Este adevarat sau fals?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Oricand exista sanse ca o femeie sa ramana insarcinata avand in vedere ca spermatoizii pot trai de la 5 la 7 zile in uterul femei!
7 zile inainte si 7 dupa sunt cele mai putine sanse ca o femeie sa ramana insarcinata, dar sunt!
O noapte placuta iti doresc!

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este adevarat ca sansele sunt mai mici dar riscul exista oricum

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat!

În acele zile fata se află ( TEORETIC ) în perioada cu fertilitate redusă, dar NU inexistentă.

Trebuie folosit prezervativul, indiferent de perioada de fertilitate.
Altfel, există RISC de sarcină!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este fals!
Oricând există şanse să rămâi.
Să zicem că dacă întreţii relaţii în perioada dintre zilele 0-17(în condiţiile unui ciclu de 28 de zile), ovulul poate fi fecundat de către spermatozoid şi poţi rămâne.
Sarcina poate să apară oricând în timplul ciclului.
Pentru a evita sarcina nedorită, trebuie să foloseşti o metodă adecvată de contacepţie, care ar trebui discutată în prealabil cu un medic.
Te pup!

| Vix999 a răspuns:

NU exista zile infertile. Exista zile cu fertilitate redusa dar nici alea nu pot fi calculate exact pentru ca fiecare femeie are corpul diferit.
Pe scurt : FALS!

| MrAnderson a răspuns:

Salut,
Poate oricand, doar ca in perioada respectiva este cea mai fertila.
Cel mai bine e sa te pazesti cu un prezervativ, sau cu pilule contraceptive, daca este ea dispusa.

| membrulcelmainou9238 a răspuns:

Da da da