| MindExplode a întrebat:

anemia poate fi o cauza a caderii parului.Mentionez imi cade exagerat nici nu il mai pieptan mi-e frica sa nu raman fara par.Primesc tratement pentru anemie deja de o luna.Am folosit masca cu ulei de ricin si masline si nu ajuta.Am folosito o data, sau trebuie de mai multe ori?

Ce sa fac?
La ce medic sa ma duc sau ce alte tratamente mai stiti?
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Nu, anemia nu determina caderea parului. Poate avea o cauza locala (strangerea puternica a parului in cozi/cocuri, agresarea zilnica cu uscator, ondulator sau placa sau o infectie bacteriana a scalpului), poate fi determinata de administrarea unor medicamente (dintre cele mai frecvent folosite de catre femeile tinere amintesc anticonceptionalele orale), precum si de boli sistemice (hipertiroidismul, lupus, diabet, s.a.). Mergeti la un medic dermatolog.
http://www.i-medic.ro/boli/alopecia-sau-caderea-paruluicalvitia

2 răspunsuri:
| Dearness a răspuns:

Caderea parului nu este o problema de neglijat in momentul in care cantitatea de par pierduta depaseste limitele normale.Ea poate avea o serie de cauze, atat externe a organismului, cat si interne, iar netratata la timp poate avea consecinte grave atat din punct de vedere fizic, cat si psihic.Cauzele caderii parului pot fi impartite in doua categorii: alopecia androgenetica -forma a caderii parului cu cauze genetice si efluvium telogen-cadere temporara a parului. Cauzele/conditiile medicale care pot determina caderea parului includ:
-Stresul fizic sau emotional
-Boli grave
-Operatii
-Nasteri
-Febra mare
-Disfunctii ale tiroidei
-Probleme de piele la nivelul scalpului
-Sindrom polichistic la ovare
-Scaderi bruste in greutate
-Diabet

Eu zic sa mergi la doctor sa te consulte.Sa nu te temi daca ai vreo boala! Mai bine o descoperi decat sa stai cu grija ca nu stiu ce se poate intampla.Boala descoperita la timp se poate vindeca!

Doamne ajuta sa nu ai nimic si chiar daca ai sa se poata vindeca!

| nichy2012 a răspuns:

Păi e o problemă foarte foarte serioasă du-te la un doctor de cancer.Sau ceva de genu mă rog eu nu stiu ca am 9 ani doamne fereste sa nu ai cancer