| Anddreee a întrebat:

Bună!
Aș avea nevoie de o recomandare de perna ortopedică pentru șezut. Am observat că sunt multe site-uri de unde aș putea comanda doar că nu mă încântă faptul că nu știu sigur dacă e bună sau nu. Până la urmă e un lucru oarecum medical și nu aș vrea să cumpăr ceva care să facă mai mult rău.
Dacă folosiți chiar voi una anume sau aveți pe cineva in familie, cunoștință care folosește și recomandă una anume, mi-ați putea lăsa un link vă rog?
Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e vorba de perna pentru a evita solicitarea lombara, poti sa-ti faci o "perna" perfecta chiar si tu!
Perna are rolul de a evita apasarea capatului inferior al coloanei vertebrale si are forma inelara, ca un colac de inot (coloana este tinuta in aer, sa nu se apese).

Perna-colac se face forte usor:
- cauti un palton vechi, de postav.
- desfaci o maneca de pe palton
- restul paltonului il inghesui in maneca demontata
- aranjezi uniform maneca (cu restul paltonului in ea)
- cosi laolalta cele doua capete al manecii, astfel se formeaza colacul
- uniformizezi din nou colacul format si o pui pe scaun, dupa care te poti aseza pe el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la magazinul Ortopedica sau intră pe siteul lor si vezi ce au pe stoc, in magazinele lor poti vedea produsul il poti atinge si eventual daca ei te lasa poti proba adica sa te asezi cu fundul pe pernă sa vezi cum te simti, ce varsta ai? Tu problema o ai la coloannă?

| Anddreee explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pe site-ul lor nu au perne. Nu conteaza vârsta, ideea era alta, de a recomanda ceva care știi că folosește cineva sau chiar tu, știi/știe de unde a fost luat și poți/poate spune că e ok "x produs". Așa pe site-uri m-am uitat si eu deja.

| minrest a răspuns:

De asta te-ai complicat sa te inscrii, ti-ai mai completat si profilul, ca sa faci o gluma infantila si sa pleci cu un sut in fund in aceeasi seara?

| LaviniuA a răspuns:

Mergi la un magazin de articole ortopedice sa probezi.

| minrest a răspuns (pentru LaviniuA):

Sfatul e bun in general, la cumparaturi, dar la un articol ortopedic nu iti poti da seama daca e ce ai nevoie din simpla probare.

| Anddreee explică (pentru LaviniuA):

Mulțumesc de răspuns! Ideea nu era sa probez să văd dacă stau bine pe ea, ci dacă își face treaba în timp. De aceea am adresat întrebarea celor care folosesc deja sau cunosc pe cineva care folosește si poate spune că "x produs" e ok și de unde l-a luat.