| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de sfatul unei persoane care stie despre ce este vorba. Ideea este ca am facut niste analize dintre care Anti-TPO mi-a iesit 298 (

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ac antiTPO pozitivi orienteaza diagnosticul catre tiroidita autoimuna. http://www.i-medic.ro/boli/tiroidita-hashimoto-sau-tiroidita-autoimuna

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că vrei să întrebi "dacă este o valoare normală sau nu şi despre ce afecţiune poate fi vorba"!

Anti-TPO (Anti-tiroidperoxidaza) are valoare normală dacă este mai mic decât 34 UI/ml!

"Valoarea anti-TPO este peste limitele considerate normale.

Valori crescute se intalnesc in:
- tiroidita Hashimoto cronica, la 90 % dintre pacienti;
- boala Graves, la 70 % dintre pacienti;
- mixedem idiopatic;
- boala Addison;
- tiroidita Riedl." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......zomali_157

"Analiza Anti-TPO (Anticorpi anti tiroid peroxidaza) depistează prezenţa şi măsoară cantitatea de anticorpi tiroidieni din sânge.
Aceşti anticorpi se dezvoltă în momentul în care sistemul imunitar al unui pacient recunoaşte din greşeală componente ale glandei tiroide ca fiind străine (non-self) şi poate duce la inflamarea glandei, la deteriorarea ţesuturilor şi disfuncţionalităţi ale tiroidei.

· TPO se gaseste in microzomii tirocitelor si se exprima pe suprafata celulelor atipice, in asociatie cu tyroglobulina (TG) are rol esential in iodinarea L-tyrozinei si formarea hormonilor tiroidieni T4, T3 si fT3

· TPO are potential autoantigenic.

· Determinarea concentratiei serice de antiTPO este utila in diagnosticul tiroiditelor autoimune:

Anti TPO crescut avem in

· 90% din pacientii cu tiroidita Hashimoto cronica

· 70% din pacientii cu boala Graves

Nivelul seric al antiTPO nu este totdeauna corelat cu starea clinica, un nivel normal nu exclude boala, dar reaparitia antiTPO dupa remisie poate insemna o recrudescenta a bolii.

Valori crescute se intalnesc in:

· Tiroidita Hashimoto

· Boala Graves

· Mixedem idiopatic

· Boala Addison

· Tiroidita Riedl

Principalele indicatii clinice sunt:

· Tiroidite - in special pentru detectia tiroiditelor cronice limfocitare (b.Hashimoto)

· Hipotiroidism primar (forme subclinice, latente)

· Hipertiroidism - mai ales ca analiza aditionala la determinarea TRAK (anticorpi antireceptori TSH) la pacienti cu boala Graves Gusa endemica pentru evaluarea prezentei unei boli tiroidiene autoimune suprapuse" - SURSA :
http://www.medipedia.ro/......i-TPO.aspx

Toate cele bune şi multă sănătate.