| Goodboy005 a întrebat:

as avea nevoie de un sfat, am dintii cam galbeni dar fara nicio carie. Vreo idee cum sa fac sa-i albesc cat mai curand? Astept raspuns cat mai curand!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Albirea profesionala distruge smaltul dintilor, deci nu ti-as recomanda.
E bine totusi sa mergi la dentist si sa faci un detartraj, pentru inceput.
Detartrajul presupune curatarea dintilor prin inlaturarea tartrului(pietrei).
De asemenea, intreaba-ti dentistul care este cea mai buna metoda de periaj, intrucat, daca nu ai un periaj corect, degeaba folosesti tu nu stiu ce produse, ca nu te vor ajuta la nimic.
Spala-te de minim 2 ori pe zi, dimineata si seara, si nu uita sa folosesti apa de gura si ata dentara pentru inlaturarea bacteriilor si eliminarea resturilor dintre dinti.
Daca respecti cativa pasi de igiena elementara, ar trebui sa ai niste dinti curati si sanatosi, si vei vedea ca ti se vor albi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la dentist

| Anonimuserr a răspuns:

Te poți duce la un cabinet pentru a-i albi (albire profesională). Dar poți încerca și paste de dinți Colgate sa ucu bicarbonat de sodiu.

| helpme25 a răspuns:

Uite, ei carbune medicinal, il pui pe perie, si astfel is rozi, pina ii faci albi!
Incearca procedura asta dimineata si seara, 3 zile. Dar ai grija sa nu rinesti gingele, bine? Ca o să te usture tare, si poate chiar sange sa curga! ohh noo