| MiaMia_1479 a întrebat:

as avea si eu o problema, suna cam asa:mi-a intarziat menstruatia, trebuia sa-mi vina pe 8, iar acum suntem in 28(nu am un ciclu regulat), intre timp mi-am facut 2 teste de sarcina si mi-au iesit negative...deci mai poate fi vorba de o sarcina? Astept raspuns, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai poate fi o sarcina, fiindca nici testele nu sunt imbatabile. Oricum, o intarziere atat de mare, mai ales cu test de sarcina negativ, impune consult ginecologic urgent.

| Zenithf a răspuns:

Daca ti-ai facut test de sarcina la 21 de zile de la ultimul contact sexual, acest test are precizie de vreo 98%, daca ti-ai facut inainte atunci precizia este mai scazuta.
Iti recomand sa te interesezi mai mult de starea ta si ai grija ce tratament urmezi, ca se poate ajunge la mai rau. Mergi la un consult, sa vezi exact ce ai, iar daca ai amenoree incearca tratamentul urmator, bineinteles, cu aprobarea medicului:
http://www.terapeut.ro/commerce/tratament-naturist-amenoree-p-2124.html
Si dupa terminarea tratamentului eu iti recomand sa bei in continuare ceai de coada soricelului sau de zmeur, ajuta la reglarea ciclului.

| rosto a răspuns:

Testul de sarcina ca sa vie corect se face fie la 7 zile de la intarzierea menstruatiei (dar in cazul tau nu se aplica daca ai ciclu neregulat), fie la 3 saptamani de la data contactului sexual neprotejat. deci daca s-a indeplinit termenul asta de 3 saptamani, nu esti insarcinata happy

| rosto a răspuns:

Pai daca au trecut trei saptamani de cand ai avut contactul respectiv si ulterior ai facut cele doua teste, nu esti gravida happy

| liaa a răspuns:

Si eu am avut astfel de probleme si am fost la un ginecolog care mi-a recomandat anticonceptionale de at nu mai am probl.Eu zic sa incerci sa mergi si tu la unul ar fi mai bine pentru sanatatea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...nu cred ca ar mai fi vorba de o sarcina pentru ca si mie mi-a intarziat ciclul 7 zile si eu am facut testul de sarcina dupa 5 zile de intarziere a ciclului si nici eu nu aveam un ciclul regulat.acuma depinde si ce test de sarcina ai facut, eu am facut doua teste de sarcina Surecheck care sunt extraordinar de bune si dau rezultate exacte si fara incertitudini, tot ce trebuie este sa citesti bine prospectul inainte de al utiliza. da daca tot nu esti convinsa mai bine mergi la ginecolog pentru a-ti efectua un consult.

Ori cum eu zic ca ai putea sta linistita pentru ca nu este vorba de nici o sarcina.

Mult succes in decizia pe care o vei alege.

| MiaMia_1479 explică:

Pai ingrijorarea cea mai mare este legata de faptul ca mi-e teama sa nu fie vorba de o sarcina, adica se pot insela 2 teste? Semne de"insarcinata"nu am...

| MiaMia_1479 explică:

Mersi mult pentru raspunsurile voastre, o sa-mi fac o programare la medic, problema e ca deocamdata nu sunt acasa...mai mult ma ingijora sa nu fie vb de o sarcina, dar m-am mai linistit(testele le-am facut la o saptamana diferenta). O zi plina de zambete. happy