| Daiana90 a întrebat:

As vrea sa imi fac vaccinul acela pentru cancerul de col uterin si am retineri.Am auzit ca unele au avut efecte adverse, ca dupa ce ii trece efectul scade imunitatea si putem face cancer mai usor si alte lucruri. Voi ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat ca scade imunitatea, ci chiar o stimuleaza. Nu interfera cu riscul de a face alte cancer, pur si simplu doar anuleaza posibilitatea de a te infecta cu HPV, virus responsabil de peste 98% din cancerele de col uterin. Are aceleasi reactii adverse ca vaccinul de tuberculoza care ti s-a facut in ziua in care ai parasit maternitatea.

| arrriadna a răspuns:

Eu nu mi l-as face. Dar raspund pentru alegerea mea.
Este ceva f important si decizia trebuie sa o iei singura, chiar daca este dificil pentru tine. Trebuie sa fii sigura pe tine si sa fii sigura ce vrei, pentru ca responsabilitatea corpului tau numai si numai tu o porti.
Bafta!

| zorialbi a răspuns:

Nu-ti recomand sa faci vaccinul! Citeste aici:
http://www.familiaortodoxa.ro/......selaciune/

| sergiuflore a răspuns:

Orice vaccin distruge imunitatea corpului. Acest vaccin are efecte adverse in timp. Daca il faci le vei simti peste 10-15 ani. Daca faci acest vaccin sa zicem ca te protejezi contra cancerului de col uterin, dar cum ramane cu celelalte boli? Vaccinurile se distrug intre ele daca administrezi 2. Asa ca singura metoda e sa ramai fara celelalte. Corpul pregateste anticorpi pentru cancerul de col uterin dar celelalte boli raman libere sa isi faca treaba.(documentare, desi sunt baiat m-a interesat foarte mult. Nu neaprat acest vaccin...ci toate.)

| Angiutssa a răspuns:

Eu l-am facut! Am facut doua pana acum si nu am murit! Din toata scoala au facut 5 fete.Eu iti recomand sa il faci, am vorbit cu doctori, dar poti sa vorbesti si tuhappy. Pe 11 mai trebuie sa il fac pe ultimul.Deci,in concluzie, eu zic sa vorbesti cu niste doctori care se ocupa cu chestii din asteahappyBaftakiss

| Altu a răspuns:

Fiind un vaccin relativ recent nu se cunosc rezultatele pe termen lung. Eu zic sa te sfatuiesti cu mama si un doctor, nu te lua dupa amatori.

| Rioko a răspuns:

Eu am 2 colege care au facut vaccinul. Acum sunt sanatose si nu au nicio problema. Dar aici depinde de corpul fiecaruia! Eu nu am riscat asa ca nu am facut vaccin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii trece efectul. Fa-l cu incredere, e un lucru foarte bun.
Cat de curand se va face si la baieti, ca doar ei transmit virusul.
Nu e un vaccin foarte recent se face de ani buni.