| mdc98 a întrebat:

Buna. As vrea sa imi spuneti cei care ati tinut diete sau ati slabit chiar si fara ele, este sanatos daca am slabit 6 kg intr-o luna si jumatate? Adica practic 4 kg pe luna ar veni. Sau am slabit prea brusc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

4 kg in 1 luna si jumatate este foarte ok
acum depinde cum ai slabit si ce faci in continuare pentru mentinere

| mdc98 explică (pentru Simpatic):

Mancat mai putin, fara dulciuri si paine plus sala.
Dar nu stiu ce sa fac sa ma mentin, ca vad ca tot slabesc desi nu mai vreau.

| Violleta2022 a răspuns:

Este ideal sa slabesti 1kg pe saptamana, asa cum ai slabit tu 6kg in 6 saptamani.
Asta recomanda orice medic endocrinolog si diabetolog: 1kg pe saptamana!

Slabit brusc inseamna sa pierzi 10-15kg pe luna, ceea ce nu este sanatos si nici recomandat.

| Mosotti a răspuns:

Este o rata chiar ideala de slabire 4 Kg lunar.
Deci nu ai slabit deloc brusc.
Eu slabeam 4 kile pe luna fara sport, si cam 6 cu sport, deci f okey.
Avand 1000 kcalorii/zi mai putin decat ardeam.

| Hammurabi a răspuns:

Ar fi trebuit să spui câte kg aveai.
Pentru că una e să slăbești 6 kg din 120 kg, alta e să slăbești 6 kg din 70 kg.

| NekrosLife a răspuns (pentru Hammurabi):

Am avut 120 si acum am 87 kg

| NekrosLife a răspuns (pentru NekrosLife):

Mersul pe jos si caratul de greutati spune ceva? fac piata numai eu cu mama dar eu car mereu ca tata e o scarba nu face nimic doar da din gura si ne da bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul de familie stie doar sa te indrume la alti medici, si ajungi sa vorbesti aiurea cu nutritionisti pe la spitale private care te fac de bani si nu iti dau nimic.

1. Ce dieta ai tinut?
2. Ai facut si sport sau nu?
3. Ce suplimente ai luat?

Daca ai slabit folosind pastile de slabit, exista efectul de yoyo care te ingrasa inapoi in momentul in care intrerupi tratamentul si nici nu sunt deloc sanatoase.

Daca ai facut DOAR dieta, inseamna ca ai intrat intr-un deficit caloric de 1000 calorii pe zi, prin care intr-o saptamana slabesti 1 kg, deci acele 4 kg pierdute lunar, arata un deficit caloric de 1000 calorii pe zi timp de 1 luna. E perfect normal si sanatos, dar numai in cazul in care exista acel deficit caloric despre care vorbesc sau daca ai facut si sport.

Recomand dieta bazata pe deficit + sport pentru a slabi sanatos, si pentru un efect de lunga durata.
Sport insemnand alergare usoara, inot, ciclism, box sau shadowboxing daca nu ai sac, sau ceva program din flotari, abdomene + genoflexiuni pentru a-ti pune toti muschii in miscare, e ok si 15 min pe zi, dar sa iti lucrezi toti muschii pentru a accentua arderile.
Si mai bine ar fi sa-ti faci un abonament la sala, sa pierzi din grasimi in timp ce pui niste muschi pe tine. Iti adaugi la dieta 2 shake-uri de proteina pure whey pe zi si esti bine.

Eu am slabit 9 kg intr-o luna cu o dieta + sport. Mi-am luat o banda de alergare pentru acasa, si fugeam cate 1-2 ore pe zi (reprize a cate 30 de minute de mai multe ori), mai dadeam putin si la sac, bagam ceai verde in doze mari, dar era exagerat si nu am fost bine o perioada, socul a fost prea mare. Insa repet din nou, 4 kg pe luna e ok!

| mdc98 explică (pentru anonim_4396):

Am slabit fara diete, doar am mancat mai putin, fara paine, dulciuri etc si am facut sala.
Doar ca eu vad ca tot slabesc dar nu mai vreau? ca am slabit destul, si nu stiu cum sa ma mentin sa nu mai slabesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru mdc98):

La intrebarea pe care ai pus-o in thread (daca e normal), ti-am raspuns deja. E normal sa slabesti daca mananci mai putin, fara paine si dulciuri + sala. Ti-am spus si ce deficit caloric a trebuit sa faci ca sa slabesti 4 kg intr-o luna.

Nu ai precizat ca ai avea nevoie si de alte informatii, si nici nu ai oferit alte informatii ca sa ne putem face o idee ce doresti.

Asa ca am sa te intreb eu:
Ce greutate ai acum, dupa ce ai slabit acele 6 kg? Mai ai multa grasime pe corp sau esti deja bine, si doar vrei sa te opresti din slabit, sau vrei sa pui masa musculara?

Iti dau atunci niste variante, care explica probabil de ce slabesti in continuare:

1. Fie ti-ai resetat metabolismul (ti-ai crescut arderile)

Asta nu e un lucru rau deloc. Se poate obtine o resetare a metabolismului prin diferite metode (metoda soc -> nu mananci 2 zile si bei foarte multa apa, metoda prin care mananci doar orez si piept de pui, si bei foarte multa apa, gen 4l 6l 8l/zi timp de 3 zile, ai 4-a zi nu bei decat jumatate de litru, sau ce ai facut tu: consumi mai putina mancare, fara zahar, probabil fara gluten daca ai renuntat la paine si nu ai bagat fainoase -> s-ar putea sa fii mai sensibil la gluten de exemplu si atunci il elimini mai greu).

2. Fie continui sa mananci putin si sa faci sala, si atunci e normal ca slabesti in continuare ca esti in deficit caloric.

Ai mai specificat un lucru in replay catre Simpatik: ca vrei sa te mentii, dar tot slabesti.
Pai raspunsul e simplu: mananca mai mult.
Trebuie sa iti gasesti numarul de calorii necesare pentru a te mentine. Fii atent, ca in zilele in care faci efort fizic mai mare, trebuie sa mananci si mai mult, decat in restul zilelor, pentru ca la asta ajuta de fapt caloriile (sunt ca niste baterii, care iti alimenteaza corpul cu energie, pentru a te putea misca, pentru a face efort, etc.). Daca consumi mai mult din rezerve, trebuie sa pui mai mult inapoi.

Daca inainte consumai 2500 calorii pe zi (habar n-am cat ca nu ai spus nici cate kg ai), dar ai facut un deficit caloric aproximat la 1500 calorii in total, acest lucru explica faptul ca ai slabit 4 kg/luna.

Daca vrei mentinere, trebuie sa gasesti echilibrul. Probabil in cazul tau, tu nu numeri caloriile ca nu stii cum.
Asa ca iti pui putin MAI MULT pe farfurie, pana cand iti faci o idee CAT trebuie sa mananci ca sa te mentii.

Tu esti singurul care iti poate da raspunsul exact in acest caz, prin incercare.

| mdc98 explică (pentru anonim_4396):

Mai am ceva grasime ce as vrea sa o dau jos, dar imi e frica sa nu slabesc prea tare si nu stiu cum sa fac pentru ca mi-au aparut vergeturi pe picioare cand m-am ingrasat, si mi-au aparut si dupa ce am slabit si sunt oribila, chiar daca nu intelet de ce au aparut cand am slabit daca nu am slabit brusc, ci normal cum spuneti voi. Nu mi-am calculat niciodata caloriile decat ca mancam mai putin decat de obicei, si asta imi e problema ca oarecum as vrea sa ma mentin, dar nu stiu cum si ce sa mananc acum, nici sa slabesc, nici sa ma ingras

| Bazzed a răspuns:

O persoana supraponderala poate slabi și 2 Kg pe săptămână cu program și dieta adecvate fără a cauza vreun fel de probleme, dar depinde mult de cât de inalt/a ești și cât de slab/a ești

| Simpatic a răspuns (pentru Bazzed):

Nu chiar si te contrazic, slabirea a 8 kg pe luna chiar daca vorbim de o persoana de peste 100 de kg este foarte mult in sensul ca este prea rapida.
Persoanele supraponderale care au luat in greutate altfel decat in urma unei afectiuni hormonale, s-au ingrasat treptat unii in ani de zile altii in luni de zile...de aceea toti nutritionistii seriosi vor recomanda slabirea unei anumite mase in functie de timpul aproximativ in care ai luat in greutate, cu alte cuvinte ai luat 10 kg in 8 luni tot cam in 8 luni ar trebui sa o dai jos, e vorba de eficienta si de a ramane sanatos.
Ca exista sarlatani cu pregatire putina care promit ca dai 10 kg in 1 luna de zile, da sunt dar o faci pe sanatatea ta, poti da 10 kg in 1 luna? da poti, dar nu numai ca te vei imbolnavi, dar deoarece organismul are o memorie a masei sunt sanse mari sa iei in greutate mult mai multe kg decat ai avut inainte, cu alte cuvinte pierzi tot ce ai castigat.
Dietele se fac totdeauna personalizat, pentru ca avem metabolism diferit, tipuri somatice diferite, nu ne luam dupa ce a mers la vecinu sau la cutare ca la x merge si la y nu merge.

| NekrosLife a răspuns:

De ce nu consultati un medic de familie in loc sa intrebati lumea random pe net sanatatea e pe primul loc familia si medicul de familie sunt singurii prieteni toti pe internet vin si pleaca cand ai nevoie de ajutor si cand esti la necaz

| mdc98 explică (pentru NekrosLife):

Pentru ca vreau pareri de la cei ce au trecut prin asa ceva, experiente reale. Medicul iti poate spune orice.

| Mosotti a răspuns (pentru NekrosLife):

Lasa ca l-am lamurit eu, f bine ca a intrebat, eu am experienta de 13 ani in dieta, slabit, ingrasat, calorii si altele.
F bine ca a intrebat pentru ca pot fi oameni care stiu.

Eu am trecut prin asta personal si stiu ce spun.

| Mosotti a răspuns (pentru mdc98):

Ai dreptate, trebuie sa-ti zicem noi astia cu experiente concrete reale.
Si medicii vor zice un 3-4 Kg/lunar e optim de slabit.
Ca pana la urma si eu tot de la specialisti stiu din 2008 incolo. Am facut si eu sala, mi s-a zis, si asa mai departe.

| NekrosLife a răspuns (pentru mdc98):

Medicul de familie nu zice orice il platesti si trebuie sa ii pese de tine de aia e medic de familie sau si aia is corupti ca orice in tara asta

| NekrosLife a răspuns:

Eu am avut 120 kg la 27 ani si am slabit nu mai mananc paine am tinut dieta doar supe ciorbe, fructe si legume, zarar si sare mai putin spre aproape deloc si nu mai mananc carne si nici dulciuri cum eram inainte nici fast food nu sunt bune ingrasa is bune la gust dar in excess orice ingrasa si sucurile si cipsurile depinde de dumneavoastra ce vreti sa faceti cu viata dumneavoastra doar dumneavoastra decideci

| Mosotti a răspuns (pentru NekrosLife):

Pana la urma poti manca orice, doar sa ai mai putine calorii decat arzi, nu trebuie fara paine si alte din astea. Eu mancam si dulciuri, prajituri, si mancare sanatoasa si de toate, doar in limita a 1300 Kcal/zi, slabeam 4 kg lunar.

Sucurile fara zahar nu ingrasa, am probat eu practic, nu prea au calorii. Alea cu zahar da, ingrasa.

| hibitch097 a răspuns:

Este bine. In mod normal 5-4 kg pe luna sunt recomandate pentru a slabi sănătos.