| anais13 a întrebat:

Buna! As vrea sa merg la o consultație ginecologica, însă am vitiligo și mi-e foarte rusine sa ma vadă un medic. Ce as putea sa fac? Ce o sa-mi zică medicul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La cate mii de pasarici vede medicul ginecolog, crezi ca pe a ta o va pune in rama?
Curata sa fii, ca restul nu-i rusine.

| johnnny123 a răspuns:

Realizezi ca este MESERIA medicului sa se ocupe de pacienti si bolile lor? Din punctul lui de vedere esti un pacient care a venit cu o problema, nu este acolo sa judece si cu atat mai putin sa rada de o problema pigmentara.

Este ca si cum ai spune "imi arde casa dar imi este foarte rusine sa chem pompierii pentru ca nu am mai zugravit de mult apartamentul si ma tem ca vor rade de mine"

| Floridori a răspuns:

In tara in care am facut rezidentiatul, era obligatoriu ca primul an sa fie facut la primiri urgente, indiferent de specializarea pe care o urmareai.
Cu toate ca nu am participat activ la toate cele ce vor fi enumerate fiind rezidenta in primul an, am vazut mai multe lucruri care ar putea parea socante: un hamster in vagin, un tractoras de jucarie blocat in anusul unui barbat ce imprumutase jucaria de la baietelul lui, un bec blocat in anus, o femeie cu viermi in zona intima, un ciocan blocat in vagin si cate si mai cate...
Nu-i asa ca o afectiune a pielii nu mai pare atat de mult comparativ cu ce am enumerat mai sus?!
Asta ca sa vezi ca medicii vad lucruri mult mai bizare.

Vitiligo este o alta afectiune care, chiar daca nu are legatura cu ginecologia, 100% ii este cunoscuta medicului la care vei merge, deci nu ai de ce sa te rusinezi.Este foarte posibil ca nici macar sa nu bage in seama asta.
Este ca si cum un barbat cu miopie s-ar rusina sa mearga la urolog pentru ca acesta ar putea sa observe ca poarta ochelari...Da, cel mai probabil o sa observe ca poarta ochelari, dar nu la modul la care sa il intereseze ca ii poarta...Intelegi?
Deci stai calma, medicii sunt profesionisti, sunt oameni cu un anumit nivel de inteligenta si cunostine, nu sunt ca Mirciulica cu care stateai in banca la liceu si prietenul sau din randul doi, care radeau mereu cand profesorul de biologie mentiona sistemul reproducator feminin.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ginecologii vad zilnic infectii genitale (ciuperci, oameni cu boli venerice etc) si crezi ca o sa se ia de tine ca ai vitiligo (depigmentarea pielii)? Mergi cu incredere. Multa sanatate!

| NunuNini a răspuns:

Medicii vad de toate. Mai putin oameni sanatosi. Ca de aia mergem la ei, sa ne ajute, sa ne trateze.
Apropo, pentru vitiligo nu te tratezi?

| anais13 explică (pentru NunuNini):

Nu exista un tratament pentru vitiligo. Am încercat prin absurd sa urmez un tratament pentru aceasta boala recomandat de medic bineînțeles, dar fără vreun rezultat. Au fost doar bani aruncați, dar am spus sa încerc ca sa nu-mi para rau, deși știam ca e prea puțin posibil sa funcționeze ceva.

| dinaprilie a răspuns (pentru anais13):

Momentan nu exista trat. Ce ai facut tu si o sa mai faci pana imbatranesti este sa te protejezi de soare ( partile afectate de vitiligo ). Restul cu rusinea tine de tine. Bea un paharel de visinata inainte ( te mai destinzi ) daca esti majora bineinteles happy

| NunuNini a răspuns (pentru anais13):

Trist. Nu stiam asta, recunosc.