| DeathBat6661 a întrebat:

As vrea sa slabesc 5 kg. Ce sfaturi imi puteti da infara de mult sport si de baut 2 l de apa pe zi?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, să combini corect alimentele și practică un sport de masă.
http://calorii.oneden.com/
Mergi pe multe fructe și legume cât mai proaspete, carne foarte slabă, lactate degresate, ceaiuri depurative. Trei mese principale pe zi și două gustări, la aceleași ore mereu dacă se poate, etc.
Succes!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa renunti la alimentatia nesanatoasa precum prajeli, grasimi, dulciuri in exces, mergi pe o alimentatie sanatoasa, saraca caloric si zilnic miscare.
Te pup!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara prajeli, dulce, paine, sucuri, paste

| rosalinda985 a răspuns:

Incearca sa ai mese regulate.Nu manca dulciuri, prajeli.Redu painea din alimentatia ta.Si fara sport e cam greu sa slabesti stii cum e "Baba rabda la frumusete"in plus sportul te ajuta sa iti faci si niste forme mai dragute.Mananca supe, si bea mult ceai verde te hidrateaza si slabesti dar bea si apa.Mult spor! App ca sfat nu renunta sa faci sport.

| EmanuelB a răspuns:

Salut, trebuie sa mananci echilibrat! Fara paine alba, grasimi, chimicale si toate porcariile pe care le vezi prn magazine! Diineata crect sa mananci un iaurt 0% grasime un bol de cereale integrale (fulgi de ovaz - gasesti la kauflandlaughing ) si ceva fructe, intre mese poti sa manaci ceva alune, stafide..etc. La pranz fara o salata usoara din rosi, castraveti( eu urasc ceapa deci nu pun), ardei, salata..asa apoi plăcintă cu macaroane sau pilaf cu pui(fiert nu prajit) si o felie, doua de paine neagra.
Seara: de preferat un desert din capsuni sau ceva lapte dar nu in exces, daca nu ai capsuni ceva portocale sau kiwi fructe sa fie..si mai adauga stafide si ceva alune fara sare! Zaharul din ce in ce mai putin pana ajungi la a nu mai folosi deoarece te oboseste f mult..sarea de asemenea pe zi mai mult decat poti sa cuprinzi cu varful celor 3 degete sa nu consumi este nesanatos. Mancarea de obicei se depune atunci dupa ce mananci prin urmare dupa ce ai mancat o plimbarica de vreo 15-20 minute ca sa se digere bine si sa nu se mai depuna! Nu ai voie sa mananci dupa ora 7-8 cam asa! Sper ca am reusit sa fiu inteles si am explicat pe romaneste!laughing Si ca supliment poti sa incepi cu 50 de abdomene zilnic asa cum poti pentru musculatura! Spor sa ai si Te pup papa!

| BiuL a răspuns:

Sa mananci sanatos, fara paine, patiserie, prajeli, fast food, grasimi, dulciuri, sucuri. sa mananci putin si des, sa dormi 8 ore pe nuapte, sa bei ceai verde si sa ai rabdare cam atat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| IulianBă a răspuns:

Regim alimentar. Dar fără sport totul este în zadar.