| nataliaaaaaaaaa a întrebat:

as vrea sa stiu cât ceai verde ai voie sa bei pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

2-3 cani pe zi. TraiesteClipa este un... cum se vede si dupa nume si poza.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna :)
Uite ce am gasit.
http://www.drumulceaiului.ro/? p=45
O zi buna :)

| darrio2007 a răspuns:

Efectele adverse ale ceaiului verde

Nu au fost raportate efecte adverse majore, însă ceaiul verde este o sursă importantă de oxalaţi, aceştia putând produce pietre la rinichi. Cafeina este un alt compus ce se găseşte în ceaiul verde, cercetările arătând ca aceasta, în cantitate mare, produce creşterea tensiuni arteriale şi multe alte probleme.

Ceaiul verde poate diminua efectele chimioterapiei şi absorbţia fierului din legume şi fructe. Astfel, consumul a mai mult de cinci ceşti de ceai verde (nu căni) pe zi poate produce mai multe efecte dăunătoare decât benefice. Acelaşi lucru este valabil şi pentru capsulele ce conţin extract de ceai verde. Consumul recomandat este de 2-3 ceşti pe zi.

Sursa:http://cesamancam.ro/ceai-verde.html

| TrăieşteClipa a răspuns:

Maxim 3 galeți.