| Ruxu a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca dupa ora 18:00 mananc fructe o sa ma ingras? Am 48 de kilograme si 1.53-1.54

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katala a răspuns:

Nu. Fructe poti sa mananci la orice ora.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Depinde de fructe. Normal nu ingrasa, dar toate au o doza de zahar, asa ca este bine ca dupa orice mancare sa mai ai o activitate. Poti de asemenea sa mananci o salata de varza cu rosii, fara ulei sau cu cat mai putin ulei. Sau alte salate, dar tot asa, fara ulei sau maioneza. Intra pe http://www.mypyramid.gov/ pentru sfaturi in privinta dietei, si nu uita activitatea fiziaca (o sa vezi acolo ca ea este pusa la baza dietei). Mi se pare ca esti un pic peste greutatea normala, dar asta depinde si de varsta si conditia fizica. Si nu, greutatea normala nu se calculeaza dupa formula inalitmea minus 1. 1, este o metoda empirica potrivita doar intr-un scurt interval.

| Andreea_1745 a răspuns:

Fructele nu ingrasa...ingrasa doar cele care contin zahar cum ar fi bananele, pepenele galben, etc. Dar stii cum...nimic nu trebuie consumat in excces.Bafta!

| mon@29 a răspuns:

Nu.sa nu mai mananci mult paine ziua si daca chiar vrei sa manci.paine de secara sau neagra cu cereale...si dupa 6 seara nu mai manca deloc... poate bea o cana de lapte sa ai somn usor.baftahappy

| cяιss a răspuns:

Eu am 1. 66 si 48 de kglaughing si sunt ff bine nu sunt slaba nici nu arat slaba.cred ca e mult pentru tine.