| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca exista ceva pentru reducerea fluxului menstrual. Ceva ce pot lua cu cateva zile inainte sau in timpul ciclului nu un tratament de lunga durata care sa aiba efect peste nu stiu cate luni. nu vreau pe baza de hormoni sau altceva care sa imi deregleze ciclul. Plec in concediul in perioada aceea si de aceea m-ar interesa. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

De obicei vit K ajuta sau anumite anticonceptionale. dar cel mai bine intrebati ginecologul.

| mdaria a răspuns:

Cel mai indicat pentru reducerea fluxului menstrual este să nu folosesti medicamente,ci pe perioada menstruatiei,chiar cu cateva zile inainte sa mananci multe fructe şi legume,legumele indicate sub forma de salata. In special sunt indicate spanacul,salata verde, dar si tot ce inseamna legume. Mâncarea negătită te ajuta,si daca bei si ceai de menta - poti sa bei mai des ca nu patesti nimic rau,nu e asa greu sa faci macar un ceai zilnic - intr-adevar efectele ceaiului pe lunga durata,dar se merita.
Pastilele si tot ce iei din de la farmacii nu fac mai nimic,chiar mai tare iti deregleaza sistemul hormonal - iti spun din proprie experienta ca de-abia de cateva luni a început si mie sa mi se regleze dupa ce am fost atenta la ce mananc.

Iar anticonceptionalele strica si mai mult,daca le iei sunt bune, dar daca o sa te hotarasti candva sa le lasi o sa ti se dea peste cap tot si o sa fie si mai rau - si nu poti sa iei anticonceptionale la infinit, in plus ca acestea scad din potenta organismului de a face copii.

Sper sa te ajute raspunsul meu. Daca vrei putem vorbi mai multe la articolul despre menta, lasa un comentariu cu ce anume te intereseaza si mai vorbim.

| mdaria a răspuns:

Eu am folosit vitamina K, insa mai rau face pentru ca vitamina K nu face decat sa coaguleze sangele si apoi elimi cheaguri. AM intrebat chiar la farmacie daca stie altceva si mi-a spus ca nu,insa mi-a spus doamna ca vitamina K nu este indicata,desi foarte multi medici o recomanda.

A, mai este indicat sa mananci multa sfecla rosie pe perioada menstruatiei, sa eviti grasimile, bauturile alcoolice si tigarile, in cazul in care le consumi.