| anonim_4396 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca mi am scos steriletul acum o luna pot ramane ansarcinata normal s au trebuie sa mi fac tratament pentru ca nu ma m protejat si totusi nu am ramas de ce? si cand poti ramane ansarcinata anainte de menstruatie s au dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa faci nici un tratament, stiu ca totul revine la normal dupa prima menstruatie.Mai asteapta si tu putin, nu este timpul pierdut, nu te impacienta.Si daca vrei sa ramai insarcinata, nu face o obsesie din asta, nu trebuie sa faci dragoste doar pentru asta, relaxeaza-te, simte-te bine si lasa lucrurile sa vine de la sine.Cumnata mea a ramas insarcinata la 2 luni de cand si-a scos steriletul, deci se poate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vorbeste cu ginecologul, eventual fa o histeroasalpingografie. Multe femei au dificultati in a mai ramane gravide dupa sterilet. De aceea de obicei se pune numai femeilor care nu mai vor copii. dar am vazut si femei care au ramas insarcinate cu usurinta dupa sterilet.
Daca ai ciclul menstrual regulat, cea mai mare sansa de sarcina este cam la jumatatea perioadei dintre doua menstruatii. Se numeroteaza cu 1 prima zi de sangerare, apoi se numara in continuare pana la urmatoarea sangerare si, daca ciclul dureaza 28 de zile, atunci cele mai fertile zile sunt zilele 12-16.