| AnonimaPISY a întrebat:

Buna, as vrea sa va intreb cum pot scapa de depresie, adica mereu n-am chef de nimic, prietenii ma dau la o parte, nimeni nu ma vrea si nu pot intelege de ce. Eu nu as vrea sa merg la psiholog sau chestii de genul. Daca stiti ce as putea face sa nu mai fiu mereu trista.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Foame a răspuns:

Din limbajul tau banuiesc ca esti o fata destul de mica 13-14 ani,si nu Xanax nu o sa iti schimbe gandurile,nu o sa te faca mai curajoasa,nu o sa iti schimbe atentia din "sunt depresiv, sunt depresiv" in "fericit, fericit, fericit", nu o sa te ajute sa comunici cu ceilalti mai bine, nu o sa te ajuta sa iti schimbi postura corpului acesta find conectat cu mintea si influenteaza starea ta.Adica xanax doar corecteaza un dezechilibru chimic in creierul tau(un fel de sedativ) care in final poate duce la dependenta si multe multe alte lucruri.
Acum ce sa faci ca sa scapi?
(FIZIOLOGIA)1.Prima data incepi cu corpul tau deoarece este conectat cu mintea(de exemplu care este postura ta cand esti foarte suparata? si apoi care este postura ta cand esti intr-o pozitie de incredere totala/fericire/extaz? sunta simplu dar face o diferenta ENORMA.
(ATENTIA)2.La ce esti atenta cand esti depresiva?(de exemplu:sunt urata, sunt proasta, nu ma iubeste nimeni etc.) apoi gandeste-te la o experienta foarte frumoasa din viata ta, vezi cum te simti.Fi recunoscatoare pentru ceea ce ai(2maini,2picioare,ai ce manca, ai libertatea de a-ti trai visul, fi recunoscatoare pentru ce mama minunata ai, cat de mult te iubeste etc)
(INTREBARI/FRAZE)3.Ce fel de intrebari iti pui constant? Exemple negativebig grine ce ma urasc colegii?, De ce sunt urata? De ce sunt depresiva? si creierul iti va raspunde:pentru ca esti slaba, necurajoasa etc. Exemple pozitive:Cum pot schimba asta si sa imi placa procesul? Cum pot deveni mai increzatoare si fericita? Cum ma pot ingriji mai bine?
Scrie aceste lucruri, daca schimbi una din cele 3 iti vei schimba starea, daca le schimbi pe toate 3 te vei simti fenomenal.

Inafara de acestea ai nevoie de obiceiuri zilnice precum exercitii fizice(plimbari,alergat,la sala,un sport, ceva ce iti place), sa meditezi(daca stii engleza cauta pe internet "priming"), sa citesti lucruri pozitive, informationale, sa asculti casete care te inspira.Trebuie sa mai inchizi televizoru ala plin de negativitate si instagramu/Facebook, sa te aliezi cu prieteni de calitate care tin la tine, sa ajuti alti oameni.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru! Iti va da un antidepresiv care te va scapa destul de repede de depresie si vei redeveni sociabila. Asta te va face sa ti recapeti prietenii, care nu pot intelege depresia, fiind o boala greu de suportat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai jucat vreodată teatru?
Dacă nu, mergi în baie la oglindă și joacă singură o scenetă în care ai un rol vesel.
Apoi ieși în public cu el, fără pisicolog și altceva de genu.