| marirafiq a întrebat:

as vrea si eu un raspuns la o intrebare ....de curand mam ales cu o infectie vaginala. Candida.am facut tratamentul de 10 zile cu multe antibiotic si ovule, in fine.vad ca inca nu mi-a trecut. intrebarea mea este,pot ramane insarcinata chiar daca am candida? sotul meu, foloseste si steroizi pentru sala, asta poate impiedica o sarcina? va rog am nevoie de un raspuns...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : dacă ai fost la ginecolog şi dacă ai făcut un test de secreţie vaginală pentru confirmarea candidozei, ce medicamente ţi-a prescris, schema de administrare/dozaj, dacă ai fost la control după terminarea tratamentului, etc.

Oricum, NU se face sex ( DELOC ) în timpul tratamentului ( atât timp cât ai candidoză )!

Deci, NU se pune problema unei sarcini...

De asemenea, şi soţul tău ar fi TREBUIT să facă tratament - trebuia să ceri medicului să-i prescrie şi soţului un anumit tratament.
Dacă el NU s-a tratat, atunci vei lua IAR acea candidoză - deci, NU are cum să-ţi treacă sad

În plus, depinde ce anume foloseşte soţul pentru sală - unele produse/substanţe provoacă infertilitate!

Deci, mergi IAR la ginecolog şi fă un tratament CORECT ( atât tu, cât şi soţul ) - lasă sarcina pe mai târziu!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca femeie cu responsabilităţi, că mai eşti şi căsătorită, nu-ţi trece prin capul ăla că asta este o întrebare pe care să o adresezi unui doctor? Decât zic, că na, vrei să procreezi şi tu nu eşti capabilă să diferenţiezi paşii realităţii.

| marirafiq explică (pentru anonim_4396):

Offff...ceream doar un raspuns, poate cinev a trecut prin asa ceva...dar raspunsul tau lasa de dorit.sunt destul de capabila. daca citesti mai bine acolo scrie ca am fost la doctor. voiam doar sa aflu daca cineva a trecut prin asa ceva ..mersi de raspuns

| giony54 a răspuns:

Candidoza impiedica sarcina si vezi ca are si el, tratamentul pentru candidoza este Para Protex 3/zi, spalaturi cu 10 picaturi la un irigator cu OreganoOil, si Vital Woman, pentru sotie si Vital Man si Clotrimazol crema.Se pot gasi aici la un pret mai mic http://www.mypurnutrition.com/products/.