| Anonimtpu2 a întrebat:

Buna aseara. Am inceput sa iau anticonceptionale Milligest din prima zi a ciclului si sunt la a 9-a pastiluta, toate luate la aceeasi ora. Aveti idee dupa cat timp ofera protectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

In principiu dupa 7 zile de la prima pastila, daca sunt luate corect. Dar ar trebui sa scrie si pe prospect.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, în cazul în care administrarea AC se face din PRIMA zi de menstruaţie, "protecţia" intervine chiar din acea zi.

Sunt şi ( puţine ) AC la care efectul contraceptiv intervine DOAR după 7 zile, chiar dacă administrarea începe în prima zi de CM - deci, "protecţia" survine doar din a 8-a zi de administrare.

TOTUŞI, sunt 2-3 tipuri de AC la care NU se precizează EXACT când intervine efectul contraceptiv...

În această ultimă categorie se află şi Milligest - anticoncepţionalele "FANTOMĂ"!

Prospectul acestora NU este explicit şi "lasă să se înţeleagă" că efectul contraceptiv intervine DOAR din a 2-a lună de administrare!

Şi, DOAR dacă sunt începute din prima zi de CM!
Deci, la acestea NU se admite începerea în zilele 2-5 ale CM...
Asta în timp ce, la alte AC, se "admite" începerea în zilele 2-5 ale CM, cu protecţie suplimentară timp de 7 zile.

"3. CUM SA UTILIZAŢI MILLIGEST, DRAJEURI

Un drajeu zilnic, de preferat la acelasi moment al zilei, timp de 21 de zile consecutiv, începând din prima zi a ciclului menstrual. Aceasta perioada este urmata de un interval de 7 zile de pauza de administrare, pe parcursul caruia va aparea sângerarea menstruala. Urmatoarele 21 de drajeuri trebuie administrate începând cu ziua a 8-a (chiar daca sângerarea nu a încetat). Astfel, administrarea urmatoarelor 21 drajeuri de Milligest va fi începuta întotdeauna în aceeasi zi a saptamânii ca si primele 21 drajeuri. Volumul sângerarii vaginale poate descreste; acesta este, totusi un fenomen normal.

Primul ciclu al tratamentului
Asteptaţi ca urmatoarea menstruaţie sa se produca. Între timp, se recomanda utilizarea unor metode contraceptive alternative (de exemplu: prezervativul, diafragma, spermicidele). Administrarea Milligest trebuie începuta în prima zi a ciclului menstrual." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......IGEST.aspx

Deci, ATENŢIE foarte mare cu aceste AC dubioase!

În prima lună de administrare NU asigură protecţie împotriva unei sarcini şi sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ).

Protecţia intervine DOAR din a 2-a lună de administrare!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,aceste minunate pastilute iti ofera protectie din prima zi din care ai inceput sa le iei.Bafta!

| SunnyDay88 a răspuns:

La 4 ore dupa prima pastila luata in prima zi de ciclu. daca nu, dupa 7 zile.

ps: citeste prospectul!

| UngUrU777 a răspuns:

Nu scrie pe prospect!?

| Iris25 a răspuns:

Esti protejata inca de la prima pastiluta