| LookAtMeNow a întrebat:

Astazi am fost la ginecolog si am facut o ecografie la ovare. Intrebarea mea este: daca am facut ecografie la ovare s-ar fi putut vedea o eventuala sarcina? Mentionez ca de la ultimul contact sexual au trecut aproximativ 2 luni. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, în cazul ecografiei "ginecologice", indiferent de tipul ecografiei ( ovariană/pelvină, sau transvaginală ), se VERIFICĂ starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Deci, dacă era vorba de o sarcină, aceasta s-ar fi OBSERVAT la ecografie!

Vezi mai multe detalii despre ecografie la linkul :
http://jurnalul.ro/......97167.html

http://www.gynecoland.ro/ecografie-transvaginala

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Dezvoltarea sacului embrionar =sarcina se vede la nivelul uterului; daca ti-a examinat ecografic ovarele, cu siguranta a examinat si uterul, deci ti-ar fi spus daca ar fi gasit vreo modificare. http://www.i-medic.ro/copilul/sarcina/sarcina-la-inceput

| zuzualina a răspuns:

1. Ai fi început să ai simptome specifice unei sarcini
2. Daca ecografia a fost STRICT pe ovare NU. Daca a „trecut" cu aparatul ȘI peste ovare, atunci da.

| LookAtMeNow explică (pentru zuzualina):

A fost strict pe ovare, insa eu am facut o multitudine de teste de sarcina inainte de asta si toate au iesit negative.Ma gandeam ca o sa-mi confirme si ecograful.In plus, am facut si analize de sange si de urina.Ar fi trebuit sa arate ceva, nu?

| zuzualina a răspuns (pentru LookAtMeNow):

Normal

** UTERUL in loc de ovar a 2a oara sad greseala mea