| monaa88881 a întrebat:

Bună, astăzi după ce am eliminat scaunul, am văzut sange pe hârtie. M-am șters și erau picături mici de sange, pe vreo 3 hârtii. Asta a fost doar după ce m-am șters bine. Am mai pățit o data in primavara-vara dar mi-a spus doctorul sa nu ma îngrijorez. Sângele era rosu-deschis și alte simptome n-am. Ce fac? Sun la medicul de familie dacă se mai repeta? La examene rectale nu ma duc doar dintr-atâta. Mi-e frica și rușine de nu mai pot, nici nu-mi imaginez sa ma duc.
Faceți bine și nu-mi dați răspunsuri la mișto, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai hemoroizi extreni si problema se poate rezolva cu hrana adecvata bogata in fructe, legume, fibra dar si band minim 2 litri de apa pe zi.
Pentru hemoroizi externi cumpara de la farmacie un unguent Hemorzon, care se aplica pe anus, dupa defecatie (dupa ce te speli si stergi, evident).
sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa te ingrijorezi in momentul in care aceste mici pete de sange raman pe hartia igienica la aproape fiecare vizita la toaleta pentru numarul doi.Cel mai probail te-ai fortat pentru ca scaunul era mai tare? Si atunci mucoasa din jurul anusului a avut putin de suferit.Pastreaza o igiena corespunzatoare, plus o alimentatie care nu-ti provoaca constipatie si vei fi ok.

| relian a răspuns:

Tanti Violeta iar incurca exteriorul cu interiorul.Ai hemoroizi interni, ca de aveai externi, ai fi știut deja asta ai fi spus, nu mai erai ingrijoarata de sângele ala.

Hemorozii interni nu se vad, cel putin la tine, iar daca te constipi chiar și putin, rănești acești hemoroizi și pot singera, de acolo vine sângele ce spui.
Treb sa mergi la medic sa vezi de ce te constipi. Odata inflamați, ei pot continua sa te constipe, pentru ca frineaza, tine pe loc materiale ce trebuie eliminat, în felu asta colonu scoate toată apa din material, devine tare, adică constipație.

Chestia e cum de sau inflamat acei hemoroizi, ori te-ai constipat de la altceva, situație care a dus la inflamarea hemoroizilor.

Ce trebuie sa faci, sa mergi la un specialist sa faci colonoscopie, e cea mai buna opțiune, sa stai liniștită ca nu ai nimic pe la colon care sa restricționeze scaunu cum zici.