| IrinaSinzianu a întrebat:

Astazi m-a muscat un caine de mana dar nu foarte tare, doar a curs sange si am ramas cu zgarieturi. Ar trebui sa fac vaccin? Multmesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TOOL a răspuns:

Da ar trebui sa faci vaccin s-ar putea ca acel caine care pe tine te-a muscat sa fie turbat.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, trebuie să faci vaccinul deoarece pielea a fost spartă.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Daca este vorba de un caine fara stapan sau neglijat (nevaccinat, nedeparazitat s.a.) atunci ar fi indicat sa-ti faci vaccin antirabic.
http://www.i-medic.ro/boli/rabia-sau-turbarea

| IrinaAndreea a răspuns:

Daca era un caine fara stapan, sigur ar trebui. Daca era cainele cuiva si e vaccinat, ai putea doar sa mergi la medic pentru pansare si indicatii, dar fara vaccin.