| AlinnaV a întrebat:

Buna, aveti cumva vreo idee cum se poate slabi atunci cand lucrezi aproape 9 ore pe zi? Ma refer la ce tip de dieta as putea sa urmez avand in vedere ca timpul nu imi permite sa mananc regulat. Mentionez ca la lucru sunt in continua miscare, nu vad un scaun decat in pauza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Cum te ingrasi cand nu ai timp sa mananci? Ai fost la medic? Sigur problema de ingrasare nu e cauzata de altceva?

Defineste slabire si spune-ne cat de grasa esti acum. Inaltime, greutate? Si de asemenea ce asteptari ai.

| AlinnaV explică (pentru Ineys):

Am 1.63 si 69 kg. Ideea e ca am greutatea asta de ani de zile. Nu intentionez sa slabesc enorm, ci cat sa ma simt bine in propriul corp. Paradoxul este ca la cat efort fac si cat de putin mananc, am aceeasi greutate.

| Ineys a răspuns (pentru AlinnaV):

Ideea e sa arzi mai multe calorii decat mananci zilnic. Cam ce mananci asa intr-o zi obisnuita?

| alecsawng01 a răspuns (pentru AlinnaV):

Totul tine de calorii, poti sa mananci putin, dar sa aiba multe calorii, tu daca esti atat de activa, inseamna ca mananci peste 2000 de calorii, de aceea nu slabesti, incearca sa-ti faci un obicei din a te uita sau a calcula caloriile, si incearca sa faci un deficit de minim 600 de kcal, din necesarul tau zilnic. Adica sa te incadrezi in 1400 de kcal, sunt o multime de alimente foarte nutritive si slabe caloric, ideea e sa mananci in asa fel incat sa te simti satisfacuta, dar nu plina, ca sa te poti misca in voie, si nu lua sfaturi de pe aici cu cat mai multe fructe, pentru ca si alea ingrasa sau te stagneaza daca depasesti nr caloriilor. Si inca un lucru, incearca sa-ti monitorizezi nr de pasi in fiecare zi, sunt o multime de aplicatii, iar acestea iti spun si cate calorii consumi zilnic, si in functie de asta te poti orienta

| Heavenonearth a răspuns:

Multe fructe dimineața: o banană,un măr,un sandvis vegetarian sau normal,o pară (la alegere),nuci,un ou fiert,salată de fructe sau salată normală,iaurt cu gust de care iti place sau iaurt simplu cu un baton de franzelă ( e o denumire ungurească,am uitat).Bei și apă normală sau plată să arzi calorii, fără cafea.
Amiaza o supă, dacă ai pauza de masă o oră, un măr sau orez cu lapte, ori altceva care nu ingrasă.