| georgia a întrebat:

aveti vreo reteta simpla pentru a scapa de tuse? mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

De ce nu mergi la farmacie?
Sunt n siropuri eficiente pentru tuse!

13 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Intr-o ridiche de toamna faci o gaura rotunda si o umpli cu zahar si dupa ce a lasat sirop/dupa cateva ore poti bea siropul ridichei pentru tuse si iti trece tusea...

| clys a răspuns:

Sirop de ridiche neagra

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da.cunosc o reteta simpla si eficenta. fa-ti un ceai din coji de ceapa.happy. curata o ceapa de marime medie, si cu cojile ei fa-ti un ceai.are un gust mai amar dar peste vreo 2-3 zile te vei simti ca noua.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mucosin, sirop pentru tuse, sirop cu muguri de pin si propolis tot pentru tuse.

daniela
| daniela a răspuns:

Ceai din coji de ceapa sau sirop de ridiche neagra sau sirop de muguri de brad

| miriam a răspuns:

Se poate face un sirop astfel:se pune o cana si jumatate de apa la fiert, cand da in clocot se pune o jumatate de lamaie(sa fie o lamaie mai mare)in aceasta apa si se lasa pan se macereaza tot miezul lamaiei(din cand in cand se scobeste lamaia cu o lingura astfel miezul se desprinde de coaja). Cand a ramas doar coaja lamaiei se opreste focul si se introduce o crenguta de cimru, care apoi se scoate pentr ca ii da un gust amar. Dupa aceea se pun 4 liguri de miere pentru indulci siropul obtinut.Se bea acest sirop putin cate putin in masura in care reusesti, cate o lingura din cad in cand astfel ca acest sirop il pti folosi si in decursul la doua zile.Esta putin amar, dar foarte eficient.

| yoanna73 a răspuns:

INAINTE DE A TE URCA IN PAT O CANA DE LAPTE CU MIERE DE ALBINE CALD.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceai din coji de ceapa, mucosin, sirop de ridiche neagra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medicul de familie ca sa determite cauza si tipul tusei.De la o viroza simpla si pana la tuberculoza sau cancer... tusea e primul simptom.
Daca vrei ceva natural, incearca extractul din muguri de carpen, cam 20 de picaturi de 3 ori pe zi ( de la Plantextrakt -Cluj ). E bun. Creste imunitatea organismului, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe narodnie sredtsa

| nicoleta_5825 a răspuns:

Cumpara siropuri de tuse sau fa-ti decocturi speciale pentru asa ceva.

| mioara a răspuns:

LEACUL ESTE INTRO RIDICHE NEAGRA O SCOBESTI LA MIJLOC SI PUI ZAHAR CAND SE TOPESTE BEI ACEL SIROP

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SIROP DE MUGURI DE PIN