| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Azi am fost diagnosticat cu astigmatism ocular si am dioptrii de 0.75 la ambii ochi,iar doctorul mi-a recomandat niste lentile de contact, vrea sa va intreb pe cei care au deja lentile de contact daca iti cauzeaza discomfort sau sa imi spuneti niste reguli de igiena.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Respectati urmatoarele instructiuni cand curatati si pastrati lentilele in solutie, pentru a asigura conditiile optime de intretinere a lor2.

Spalati-va intotdeauna mainile si stergeti-le inainte de a atinge lentilele.
Curatati cu grija si in mod regulat lentilele de contact potrivit recomandarilor specialistului si instructiunilor producatorului.
Respectati intotdeauna intervalul de inlocuire a lentilelor prescris de specialist.
Consultati specialistul pentru examinari periodice. Consultul ocular regulat si intretinerea corespunzatoare a lentilelor de contact va ajuta sa va bucurati de avantajele si confortul acestora pe termen lung.

Folositi doar solutie proaspata. Nu refolositi niciodata solutia de intretinere. Solutia trebuie inlocuita potrivit instructiunilor, chiar daca nu folositi zilnic lentilele.
Nu considerati ca orice solutie vi se potriveste. Folositi numai produsele recomandate de specialist pentru curatarea si dezinfectarea lentilelor de contact. Solutiile saline si lacrimile artificiale nu sunt destinate dezinfectarii lentilelor.
Curatati recipientul lentilelor zilnic. Aruncati solutia folosita si clatiti recipientul cu solutie proaspata. Pastrati recipentul deschis si uscat intre utilizari.
Pastrati lentilele in recipientul corespunzator si inlocuiti-l la cel mult 3 luni.
Nu folositi apa de la robinet, apa imbuteliata sau saliva pentru intretinerea lentilelor, curatarea sau clatirea recipientului, deoarece va expuneti infectiilor oculare.
Se poate intampla ca particule fine, cum sunt cele din produsele de machiaj, "sa se prinda/agate" de lentilele de contact. Umeziti degetele cu solutie si frecati usor lentilele pentru a le indeparta. Curatati si clatiti normal lentilele.
Daca nu purtati lentilele in fiecare zi sau daca le pastrati in solutie cateva zile, trebuie curatate si dezinfectate inainte de a le purta din nou.
http://www.i-medic.ro/......de-contact