| passenger a întrebat:

Azi am mancat niste salam si m-am stricat la stomac crying Ma doare ingrozitor burta, merg din 10-n 10 minute la baie si am stari de voma. Farmacie nu ma aproape, deoarece stau in Snagov...
Stiti cumva niste leacuri babesti care sa-si faca efectul in scurt timp?
Am auzit ca daca bei un paharel cu tuica iti trece straight face E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Nu îți recomand țuica. Nu,nu este adevărat. Bea un ceai și mănâncă orez, banană sau covrigei ca să te strângă la stomac și dacă poți să mănânci, mănâncă ușor și puțin până îți revii.
Poate salamul ți-a picat greu la stomac sau a fost stricat.

Baftă.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Din informațiile date, mă gândesc că poate fi vorba de o toxinfecție alimentară. Diareea severă cauzează deshidratare, așa că, trebuie să bei multe lichide, însă NU apă.
Fă-ți un ceai de mentă, dar nu-l îndulci cu nimic.
De asemenea, când te simți în stare să mergi la farmacie, cumpără-ți un sirop rehidratant, precum "Lytren" și Smecta pentru diaree.
Evită orice tip de băutură îndulcită și consumă mai mult alimente care conțin electroliți ( supă de legume,compoturi,ș.a.m.d.)
În cazul în care greața nu este prezentă, poți începe să mănânci pâine prăjită/biscuiți combinată cu orez.
Alcoolul este interzis în toxinfecțiile alimentare, deoarece atât el, cât și alimentele condimentate irită tractul gastrointestinal.
Sănătate!

| Saya a răspuns:

Nu nu e adevarat. Incearca cu ceai de menta foarte concentrat sau cu boabe de orez inghitite, doar daca n-ai Furazolidon in casa

| OSCARtoons a răspuns:

Incearca un iaurt, lapte. daca nu functioneaza bagati degetele pe gand o sa vomiti si dupa numai ai nicio problemahappy

| YukiChan a răspuns:

Pai daca nu merge cu tuica atunci repede inghite o lingura plina de gris (tarate) sau daca nici macar asta nu merge incearca tot cu o lingura de cafea. Incearca so inghiti deodata si stiu are un gust nasol dar te va ajuta crede-ma.Fa-te bine :* >big grin

| cila1995 a răspuns:

Cred ca da stiu o persoana care tot a avut cam aceiasi problema si a ajutat-o dar ai putea sa incerci si sa bei vreo 5 6 pastile de carbune activat te poate ajuta

| Pufo a răspuns:

Fa-ti un ceai de mentawinking

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Leacul "babesc" cel mai bun pentru stomacul tau e un ceai. http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta Ceaiul de menta e cel mai bun pentru dureri de stomac si e la indemana